Lednice jako spotřebič nejvíce ovlivňuje účet za elektřinu. Zkontrolujte si, zda ji máte nastavenou na optimální teplotu.
Současná situace na poli energetiky ovlivňuje dnes už každou domácnost a je proto nasnadě hledat cesty a možnosti, jak snížit výdaje a zároveň si udržet svůj komfort. Ušetřit se dá poměrně snadno, stačí si hlídat, aby bylo zhasnuto v místnostech, kde zrovna netrávíte čas, snížit celkovou teplotu v obytném prostoru a zkusit hledat alternativy topení. Zároveň jsou ale největšími žrouty energie spotřebiče, které denně používáme a lednice patří na přední příčku v tomto pomyslném žebříčku.
Ideální teplota podle ročního období
Optimální teplota lednice je zcela zásadní pro její správné fungování a uchování čerstvosti potravin. Ač se na to asi málokdo zaměřuje, teplota lednice by se měla nastavovat jinak v létě a v zimě. Obecně platí, že nejlepší zvolená teplota by se měla pohybovat mezi 4 a 7 °C . Právě v létě by teplota měla být spíše ke 4 °C a v chladnějším čase stačí ponechat kolem 7 °C.
Obzvláště v letním období má člověk snahu mít dobře vychlazené ovoce a nápoje a ubírá na termostatu. Je to ale zbytečné, nižší teplota není nutná a každé snížení teploty znamená jen výrazně vyšší spotřebu elektrické energie. Každá novější lednice je vybavena displejem, kde si teplotu snadno a rychle zvolíte. Starší lednice tuto vymoženost nemají, ty vesměs disponují otočným kolečkem s číslicemi. Zkuste umístit do lednice teploměr, zjistit reálnou vnitřní teplotu, a následně nastavit kolečko do správné pozice.
Vhodné rozmístění potravin v lednici
Každý druh potraviny má v lednici dané místo. Má to svůj důvod, teplota v lednici totiž není jednotná, ale směrem vzhůru stoupá a to přibližně o 1 °C s každou policí. Do spodních šuplíků správně patří ovoce a zelenina. Je zde nejnižší teplota a ideální vlhkost, která zajišťuje čerstvost potravin.
Na další polici patří čerstvé maso a ryby, které by kvůli nežádoucí kontaminaci potravin v šuplících měly být řádně zabaleny či přendány do nádob. Další meziprostory jsou ideální pro uzeniny, sýry, pomazánky a mléčné výrobky. Vrchní police by měla obsahovat vše, co vyžaduje rychlou spotřebu, tedy například uvařené pokrmy.
Nejvyšší teplota je potom na dveřích. Tam patří nápoje, zavařeniny, máslo či ztužené tuky a kvasnice. Ovšem není to vhodné umístění pro vejce. Ta je třeba uložit spíše do útrob lednice, kde nedochází k tak výraznému kolísání teploty. Vejce je navíc žádoucí přendat z papírového obalu do plastového. Papírové obaly obsahují velké množství mikroorganismů, které by mohly kontaminovat jiné potraviny.
Prodloužení životnosti lednice a potravin
Lednice, stejně jako jiné spotřebiče, potřebuje správné a šetrné zacházení, aby její životnost byla co nejdelší. Snažte se proto lednici otevírat minimálně, nebo alespoň na co nejkratší dobu. Častým a dlouhým otevíráním totiž teplota uvnitř lednice rychle klesá a zvyšuje se tak spotřeba energie.
Také není vhodné lednici příliš plnit. Nejen, že poté ztrácíte přehled, jaké poklady ukrývá, ale navíc špatně cirkuluje vzduch a dochází tak k rychlejšímu kažení potravin. Kontrolujte expiraci, a to hlavně u mléčných výrobků a jogurtů. Zkuste dávat nejstarší dopředu, aby se rychle zkonzumovaly, a nově nakoupené do zadní části police.