Po skácení stromu obvykle na zahradě zbude nevzhledný pařez. S šikovnou technikou se ho však můžete zbavit téměř bez práce.
Odstranění pařezu po pokáceném stromu nemusí být drahé ani náročné. Poradíte si s ním i bez zavolání odborné firmy. Stačí se jen inspirovat osvědčenými technikami, které pro tuto činnost používali už naši předkové. Rozhodně nebudete potřebovat žádnou hrubou sílu ani pomoc party sousedů. Naopak. Pokud vše vezmete za ten správný konec, bude odstranění pařezu hračkou a vaše zahrada opět získá tolik ceněnou úhlednost a praktičnost. A jak tedy při tomto náročném úkolu postupovat?
Jak odstranit pařez na zahradě
Existuje několik způsobů, jak odstranit pařez ze zahrady. Mezi základní techniky patří broušení. Pařez je při něm odstraňování s pomocí pařezové brusky, s jejíž pomocí se vybrousí veškeré nepotřebné dřevo až na úroveň země. Jedná se o rychlou a účinnou metodu, ale budete si muset nejspíš najmout profesionála, a to může být drahé. Do podobného soudku patří i chemické ošetření, které lze rovněž použít k odstranění pahýlu. To může trvat několik týdnů nebo měsíců, a i k němu si budete muset zavolat profesionála.
V úvahu připadá i ruční odstranění. Tato metoda bohužel počítá s poměrně velkou porcí kopání kolem pařezu, které končí jeho ručním odstraněním. To může být poměrně pracné, ovšem co do nákladů jde o nejefektivnější možnost. O něco jednodušší je spálení. Pokud je pařez suchý a dovolují to požární předpisy, může být rozdělání ohně přímo na něm velmi účinným způsobem jeho odstranění. A příliš se nezapotíte ani při zakrytí. Pokud je totiž pařez malý a nepřekáží, stačí jej přikrýt zeminou a zasadit na něj trávu nebo jiné nízké rostliny.
Jak odstranit pařez dusičnanem amonným
Pokud si chcete ušetřit co nejvíce námahy, pak můžete vsadit na osvědčenou metodu odstraňování pařezů, která vám nezabere skoro žádný čas, a přitom je velmi efektivní. Jde o odstraňování pařezu dusičnanem amonným. Potřebovat budete jen vrták, kterým do pařezu vytvoříte co nejvíc otvorů (měly by vést co nejhlouběji, ovšem pařez se přitom nesmí rozpadnout). Poté do těchto otvorů nasypte dusičnan amonný tak, aby byly úplně plné.
Poté ho zakryjte zeminou nebo celý pařez omotejte fólií. Je totiž důležité zabránit zvětrávání tohoto účinného prostředku. Místo dusičnanu amonného lze rovněž použít jakékoliv hnojivo bohaté na dusík – tedy například močovinu nebo kejdu. Teď už stačí nechat přírodu, aby celý proces dokonala. Po dvou až třech letech se pařez zcela rozloží a vy už jen odstraníte jeho zbytky – a to včetně hlubokých kořenů, které jinak v zemi pevně zůstávají po desítky let.
Použijte šikovnou saprofytickou houbu
Pokud nechcete na své zahradě používat chemii, pak si ve specializovaném obchodě pořiďte houbu s názvem Peniophora gigantea. Ta urychlí rozklad dřeva několikanásobně oproti běžnému procesu, po několika letech se tak pařezu zbavíte definitivně.