Levně, zato účinně: Kostka cukru podpoří u rostlin jejich růst, květ a dodá jim potřebné vitamíny

Pokojové rostliny potřebují ke svému spokojenému růstu značné množství živin. Můžete jim je však dodat i přírodními prostředky.

i Zdroj fotografie: Freepik / Acabashi / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokojové rostliny bývají poměrně náročné na živiny, pokud tedy chcete, aby vám krásně rostly nebo dokonce kvetly. Ne vždy je však třeba se spoléhat na hnojiva z obchodů. Naopak – pokud sáhnete takříkajíc do svých domácích zásob, pak můžete být překvapeni tím, jak účinné prostředky pro výživu svých zelených svěřenců získáte. Navíc vás tato metoda nebude mnohdy stát vůbec nic, protože budete jednoduše využívat odpad z domácnosti, který by jinak skončil v koši

Co použít pro hnojení pokojovek

Existuje několik šikovných tipů na domácí hnojiva. Vybrat si můžete z těchto možností:

  • Kompost
  • Voda z akvária
  • Banánové slupky
  • Vaječné skořápky
  • Kávová sedlina
  • Cukr
  • Ricinový olej

A jak je správně používat? Každý z těchto prvků má svá specifika, která je třeba při jejich použití vzít v úvahu.

Hnojení pokojových rostlin kompostem

Smíchejte 1 díl kompostu se 3 díly zeminy a tuto směs jemně zapracujte do půdy nebo ji nasypejte na povrch květináče a dobře prolijte vodou

Hnojení pokojových rostlin cukrem

Energii můžete rostlinám dodat i s pomocí běžného cukru. V jednom litru vody stačí rozmíchat jednu rovnou lžičku a použít jako hnojivo. Tuto výživu však nepoužívejte častěji než jednou za měsíc. Přebytek cukru totiž může vést k rozvoji plísní a jiných patogenních mikroorganismů v půdě. Pokud potřebují vaše rostliny opravdu pořádnou vzpruhu, například z důvodu nemoci nebo napadení škůdci, pak bude mnohem lepší jim dopřát kvalitní hnojivo z obchodu, které obsahuje všechny důležité živiny, jež rostliny potřebují k růstu a zdraví.

Nejlepší hnojiva pro pokojové rostliny iZdroj fotografie: Depositphotos

Voda z akvária jako hnojivo

Zřeďte vodu z akvária stejným dílem vody z kohoutku a použijte jako zálivku. Toto hnojivo dá rostlinám všechny důležité živiny jako jsou dusík, fosfor, draslík, vápník, hořčík a železo. Tyto živiny jsou nezbytné pro růst a dobrý vývoj rostlin. Je však důležité mít na paměti, že voda z akvária může také obsahovat škodlivé látky, jako jsou toxiny a bakterie, takže pokud si nejste její kondicí jistí nebo jste nedávnou používali nějaké chemické ošetření, raději ji nepoužívejte.

Banánové slupky jako hnojivo pro rostliny

I tento kuchyňský odpad je pro hnojení rostlin velmi oblíbený. Slupky z banánu totiž obsahují vysoké množství draslíku, což je pro rostliny velmi důležitý prvek. Slupky se nejprve nakrájí na menší kousky a poté se zapracují do půdy kolem rostlin. Je možné je také rozemlít a přidat je do vody na zalévání rostlin.

Vaječné skořápky jako hnojivo

Jednoduše je rozdrťte a nasypte kolem základny rostliny nebo zakopejte do půdy. A jak rostlinám pomáhají? Obsahují vysoké množství vápníku, což potřebují pro silná a zdravá pletiva a stonky. Před použitím se skořápky také mohou namočit v horké vodě. Poté se rozemelou na jemný prášek a přidávají se k rostlinám stejně jako ty drcené.

Tipy na přírodní hnojiva pro pokojové rostliny iZdroj fotografie: Depositphotos

Kávová sedlina a výživa rostlin

Kávová sedlina obsahuje malé množství živin, jako jsou například draslík, hořčík a fosfor. Také obsahuje některé antioxidanty a kofein. Sedlinu jednoduše nasypte na povrch půdy nebo ji smíchejte s vodou a připravte si kávový „čaj“. Ten použijte jako zálivku.

Hnojení pokojových rostlin ricinovým olejem

Pro výživu rostlin můžete použít i ricinový olej. Stačí rozmíchat jednu lžičku v litru vody a použít ji jako hnojivo. Rostliny posílí a umožní jim překonávat i náročné stresové situace.

Jaká přírodní hnojiva pro pokojovky používáte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články