Starejte se o bazalku tak, abyste sklízeli maximum chutných listů: Je potřeba se vyhnout často opakované chybě

Bazalka patři mezi velmi oblíbené bylinky a vypěstovat si ji můžete i na parapetu. Stačí vsadit na osvědčené postupy a triky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Nicholas Gemini / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud chcete mít truhlíky plné lahodné a šťavnaté bazalky, musíte se naučit, jak se o ni starat. Nejde o nijak náročnou bylinku, ovšem nohy jí obvykle podráží zcela běžné pěstitelské přešlapy. Jak se tomu vyhnout a zajistit si nikdy nekončící záplavu chutných lístků plných vůně i léčivých účinků?

Co potřebuje bazalka v květináči

Bazalka je lahodná a voňavá bylinka, oblíbená v mnoha pokrmech. Nemusíte ji ovšem kupovat v supermarketu zabalenou v plastové vaničce – snadno se pěstuje i na parapetu v květináči. Musíte však dodržet několik tipů. Pro začátek vyberte správnou nádobu. Bazalka vyžaduje květináč, který má průměr alespoň 25 centimetrů a dostatečné drenážní otvory. Ujistěte se, že květináč je dostatečně prostorný, aby se do něj vešel kořenový systém rostliny, ale zároveň ne příliš velký, aby půda nikdy nezůstala po zálivce delší dobu podmáčená.

Naplňte nádobu dobře propustnou zeminou, která obsahuje kompost. Bazalka nejlépe roste v půdě bohaté na organickou hmotu. Svou rostlinu pak umístěte na slunné místo: Bazalka vyžaduje alespoň 6 hodin přímého slunečního záření denně. Pokud ji chcete pěstovat na jižním okně. Měli byste jí během dne poskytnout nějaký stín (například od větších rostlin), abyste zabránili vadnutí listů.

Jak pečovat o bazalku v květináči iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak se starat o bazalku

Tato bylinka vyžaduje stálou vlhkost. Nesmíte ji tedy tedy nikdy nechat úplně vyschnout (zároveň však její kořeny nesmí být trvale ve vodě). Proto ji zalévejte až ve chvíli, kdy jsou svrchní tři centimetry půdy suché a ujistěte se, že se voda přitom nedostane na listy (hrozí vznik houbových onemocnění). Myslete také na to, že bazalka vyžaduje pravidelný přísun živin, proto ji každé dva až tři týdny přihnojujte vyváženým hnojivem. Ve stejných intervalech ji také seštipujte. To podpoří její keřovitější růst a zabrání rostlině v květu.

Nejsnáze se pěstují tyto druhy:

  • bazalka pravá (Ocimum basilicum)
  • bazalka posvátná (Ocimum sanctum)
  • thajská bazalka (Ocimum basilicum var. thyrsiflora)
  • bazalka americká (Ocimum americanum) – léčivka

Ovšem vsadit můžete i na různé variety bazalky pravé. Například odrůda ‚Lime‘ potěší silnou citronovou chutí, ‚Cinamonette‘ zase sladkou chutí skořice a anýzu a ‚Blue Spice‘ vás ohromí svou intenzivní sladkou chutí vhodnou zejména do ovocných salátů.

Jak pečovat o bazalku v květináči iZdroj fotografie: Depositphotos

Pozor na správnou sklizeň

Listy bazalky můžete začít sklízet, když je rostlina asi 15 centimetrů vysoká. Listy sbírejte tak, jak potřebujete – ovšem nejlépe sestřihem horní části a nikoli odtrháváním jednotlivých kousků. A vyhněte se odběru více než třetiny listů najednou. Tento způsob spolehlivě zajistí, že vaše rostlina bude stále bez problémů růst a vytvářet nové listy.

Jak vidíte, péče o bazalku v květináči je jednoduchá a bez větších zádrhelů. Při správné péči vám vaše bylinka poskytne čerstvé listy po celou sezónu a dodá chuť a vůni vašim oblíbeným pokrmům.

Jaké jsou vaše triky pro péči o bazalku v květináči?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články