Domácí repelent rychle vyžene škůdce z domu: V hlavní roli je česnek, voda a alkohol

Některé druhy hmyzu dokáží nadělat v zahradě pěkné škody. Nemusíte proti nim používat chemii, efektivně je odpudí česnek.

i Zdroj fotografie: Kekiwiyi / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Všichni zahrádkáři či majitelé balkónů vědí, jak otravný dokáže být hmyz, který likviduje rostliny a úrodu. Mšice, molice, obaleči, mandelinky nebo svilušky dokáží nadělat pěknou paseku. V obchodech je dostupná celá řada speciálních přípravků k jejich likvidaci, které však obsahují toxické látky a často stojí nemalý peníz. V každé kuchyni však najdete ingredienci, díky které se hmyzu zbavíte přírodní cestou a ušetříte nějakou tu korunu. Tajnou zbraní proti škůdcům je česnek.

Česnek jako lék pro rostliny

Řada zahrádkářů se snaží pěstovat svoje plodiny přírodně bez použití chemických přípravků. Pokud hledáte přírodnější způsob, jak se zbavit škodlivého hmyzu, je česnek tou pravou volbou. Jeho silné aroma odpuzuje nejrůznější hmyz a jiné škodlivé mikroorganismy, které jsou hrozbou pro plodiny. Kromě toho má skvělé fungicidní účinky, to znamená, že působí jako prevence vzniku plísňových onemocnění, což ocení zvláště pěstitelé rajčat a okurek (v jejich případě však skvěle pomáhá i obyčejné mléko).

Česnekový repelent vyrobíte snadno

Výroba přírodního repelentu není nijak složitá. Vše, co budete k výrobě potřebovat, najdete buď doma v kuchyni, nebo koupíte běžně v obchodech:

  • 10 stroužků česneku
  • 1 litr vody
  • 1 litr čistého alkoholu
  • kapka prostředku na nádobí

Nakrájejte stroužky česneku nadrobno a zalijte je alkoholem. Nechte jeden celý den macerovat. Poté směs sceďte, rozřeďte jedním litrem vody a přidejte kapku mycího prostředku na nádobí – v ideálním případě ekologického. Vše promíchejte a vzniklý roztok přelijte do lahve s rozprašovačem. Repelent skladujte na tmavém místě, ale ne v lednici.

Česnek - krájení na výrobu insekticidu iZdroj fotografie: Depositphotos

Podpořte účinky česnekového repelentu

Vyrobeným insekticidem důkladně stříkejte napadené rostliny každý druhý den, dokud škůdci nezmizí. Roztok můžete použít také preventivně. Nezapomínejte na celou délku stonků a spodní stranu listů, kde se škůdci často drží. Účinky repelentu můžete podpořit dalšími metodami. Pěstujte česnek v blízkosti náchylných rostlin, ochrání je výraznou vůní, která hmyz odpuzuje. Stejně tak fungují aromatické bylinky jako máta nebo univerzální pomocník zahradníků – obyčejný afrikán. A chcete-li ještě účinnějšího pomocníka, vyrobte si postřik z chilli papriček.

Jak na škůdce v zahradě? Vyzkoušejte přírodní prostředky

Jak se zbavujete škůdců v zahradě přírodní cestou?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články