Připálené nádobí se leckdy čistí opravdu obtížně. Pokud si chcete ulehčit práci, použijte přírodní čisticí prostředky.
Připálená pánev může být opravdu otravná a těžká na vyčištění, ale existuje několik způsobů, jimiž jí můžete opět dodat lesk, a to s použitím přírodních prostředků. Stačí je jen nechat chvíli působit a už nikdy se nebudete muset obtěžovat s pracným a náročným drhnutím.
Použití jedlé sody a vody
Smíchejte dvě lžíce jedlé sody s vodou tak, aby vznikla pastovitá konzistence. Poté nanesete směs na pánev a nechte ji působit asi hodinu. Nakonec svoje nádobí opláchněte horkou vodou a otřete hadříkem.
Pomůže i sůl a citron
Nasypte hrst soli na pánev a přidejte několik plátků citronu. Poté pánev zahřejte na mírném ohni a nechte směs působit asi 5 minut.
Použití octa a vody
Smíchejte stejné množství octu a vody a tento roztok nalijte do pánve. Zahřejte pánev na mírném ohni. Poté odstavte z plamene nechte ocet a vodu působit asi 15 minut. Poté pánev opláchněte horkou vodou a doleštěte vhodnou textilií.
Aplikace peroxidu vodíku a jedlé sody
I tento postup je velmi jednoduchý – jednoduše smíchejte dvě lžíce jedlé sody s trochou vody, aby vznikla pasta. Poté nanesete tuto pastu na pánev a přidejte trochu peroxidu vodíku (ten uplatníte třeba i při péči o rostliny). Vše nechte působit asi hodinu a poté pánev dobře opláchněte teplou nebo ještě lépe horkou vodou a usušte.
Jak čistit připálené nádobí pomocí kečupu
Pomocí vám ovšem může i obyčejný kečup. Nejprve odstraňte z nádoby většinu zbytků připáleného jídla s pomocí houbičky nebo drátěnky (samozřejmě s ohledem na materiál, z něhož je pánev vyrobena). Poté pokryjte povrch nádobí vrstvou kečupu a nechte působit 15 až 30 minut. Po uplynutí této doby přidejte trochu vody a sody bikarbony. Voda a soda by měly pomoci uvolnit zbytky připáleného jídla.
Pánev dejte na plotnu, přiveďte vodu k varu a vařte asi 5 až 10 minut. Stáhněte z plamene a nechte vychladnout. Poté použijte houbičku nebo škrabku na nádobí k odstranění i těch nejodolnějších zbytků připáleného jídla. Pokud je nádoba stále špinavá, jednoduše proces s kečupem a sodou bikarbonou opakujte. Nakonec nádobu opláchněte vodou a osušte.
Jedlá soda odstraní i škrábance
Pokud hledáte způsob, jak alespoň částečně opravit poškrábaný povrch pánve, můžete rovněž sáhnout po některých přírodních ingrediencích. Skvělé je například použití pasty z jedlé sody a vody: smíchejte dvě lžíce jedlé sody s vodou tak, aby vznikla pastovitá konzistence. Poté nanesete směs na poškrábanou oblast a otřete hadříkem. Možná je také aplikace olivového oleje, která funguje, pokud jsou škrábance jen velmi drobné. Podobně vám pomůže i zubní pasta.
Jednoduše naneste trochu oleje na poškrábanou oblast a třete hadříkem, dokud se poškrábání téměř neztratí. Možné je samozřejmě také použití speciálního čisticího prostředku na nerezovou ocel. Jestliže se pro jeho použití rozhodnete, pak postupujte podle návodu na balení s velkou pečlivostí. Neuvážená aplikace chemie totiž může leckdy nádobí spíše poškodit.