Obnova zahradního nábytku po zimě: Se zažloutlým plastem si poradí obyčejná sůl

Po zimě bývá plastový zahradní nábytek v mnohdy žalostném stavu. Je však možné mu vrátit lesk domácími prostředky.

i Zdroj fotografie: טבעת-זרם / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Plastový zahradní nábytek se stává stále populárnějším díky své ceně i odolnosti. Bohužel se časté používání velmi brzy podepisuje na jeho vzhledu a obvykle k tomu nepřispějí ani zimní plískanice. Pokud tedy nemáte možnost ho uskladnit na suchém a čistém místě, musíte ho na jaře opět vyčistit. A pomoci vám mohou domácí prostředky.

Použijte prostředek na nádobí

Docela obyčejný saponát, který stojí v každé kuchyni, je vynikajícím prostředkem pro čištění plastového zahradního nábytku. Jak ho použít? Smíchejte teplou vodu a mycí prostředek na nádobí v poměru 1:1 a následně směs použijte na čištění plastového nábytku. Tento postup skvěle pomáhá při odstraňování mastnoty a různých zažraných nečistot.

Vsaďte na sodu bikarbonu

Použít můžete i sodu bikarbonu. Smíchejte ji s vodou v poměru 1:1 a následně naneste na povrch plastového nábytku. Poté použijte houbičku nebo hadřík na otření povrchu a následně vše dobře opláchněte vodou. Pokud tento postup nezabírá, zkuste jedlou sodu nechat působit déle anebo se místo plastu spolehněte na podomácku vyrobený nábytek z dřevěných palet.

Jak obnovit zašlý plastový zahradní nábytek po zimě iZdroj fotografie: Depositphotos

Ocet na zažranou špínu

Hodit se vám může i ocet. Jednoduše ho použijte k čištění veškeré špíny. Ale pozor – je velmi silný, takže ho raději trochu zřeďte vodou a po skončení práce ho nezapomeňte dobře opláchnout. A pomoci vám může i při čištění čalounění. Smíchejte 1 díl octa a 2 díly vody ve vhodné nádobě. Následně naneste tento roztok na čalounění pomocí hadříku, nechte působit několik minut, a nakonec vše opláchněte čistou vodou a nechte uschnout.

Mezi další účinné prostředky pro čištění plastu patří čisticí prostředek na sklo a peroxid vodíku. Obojí se vyplatí naředit trochou vody a nanést na houbičku. S její pomocí pak odstraníte i tu nejodolnější špínu. Na závěr pak vše opláchněte. Při použití peroxidu na barevný plastový nábytek však buďte velmi opatrní a pro jistotu ho nejdříve vyzkoušejte na nějakém méně viditelném místě. Některé typy barev totiž může doslova rozpouštět a váš nábytek by tak po jeho použití mohl vypadat ještě hůř než dříve.

Čištění čalounění iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vyčistit zažloutlý plast solí

Pokud je ovšem váš nábytek už starší a trochu zažloutlý, pak se pro jeho údržbu bude nejlépe hodit sůl. Musíte ji však použít tím správným způsobem. Potřebné materiály:

  • Sůl
  • Horká voda
  • Měkký hadřík nebo kartáček

Naplňte vhodnou misku nebo jinou nádobu horkou vodou. Nasypte do ní 1 až 2 lžíce soli na každý litr vody a dobře promíchejte, dokud se sůl úplně nerozpustí. Roztok naneste na nábytek a to nejlépe tak, že do něj namočíte textilie a těmi plast obložíte. V ideálním případě by bylo nejlepší plast do solné lázně ponořit, ale to u zahradního nábytku nebývá možné.

Zdroj fotografie: Depositphotos iZdroj fotografie: Teresa Trimm / Creative Commons / CC BY-SA.20

Nechte nábytek namočený po dobu 2 až 3 hodin. Pokud je ovšem silně zažloutlý, můžete nechat sůl působit i déle. Po této době nábytek ručně dočistěte za pomoci kartáčku nebo houbičky a opláchněte čistou vodou. Uvidíte, že krásně prokoukne. Navíc vám sůl může pomoci i s čištěním dalších pomocníků v domácnosti. Skvělá je třeba na připálené hrnce.

Jak svůj nábytek po zimě čistíte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články