Lišejník je parazitující společenství houby a řasy žijící na kůře stromů. Pokud se lišejník objeví i ve vaší zahradě, vyzkoušejte k jeho odstranění tento jednoduchý trik.
Spousta stromů nejen v sadech a zahradách je často napadána lišejníkem. Přestože ve většině případů není lišejník pro strom nebezpečný, zhoršuje jeho přítomnost výměnu vzduchu kůrou a kazí celkový vzhled stromu. Abyste lišejník z kůry stromu odstranili a ochránili zbytek stromu před jeho rozšířením, vyzkoušejte tento jednoduchý trik. Díky němu bude kůra stromu opět dokonale čistá a osvobozená od vrstvy lišejníku.
Napadení stromu lišejníkem
Lišejník se zpravidla rozmnožuje vegetativním způsobem a roste opravdu pomalu. Jeho růst však nezastaví ani nízké teploty, ani dlouhá zima. Po celý rok tak může lišejník pomalu obrůstat na kůře vašeho stromu. Jakmile se lišejník jednou objeví ve vaší zahradě, je jeho přenos na další stromy poměrně snadný. Skvěle se mu daří zejména v prostředí s nadměrnou vlhkostí, která podporuje jeho růst.
Co budete k odstranění lišejníku potřebovat
Abyste lišejník z kůry stromu bezpečně a snadno odstranili, aniž byste strom poškodili, pomůže vám téměř zázračná surovina z vaší kuchyně. Jediné, co budete k ošetření kůry stromu potřebovat, je obyčejná jedlá soda. Nemusíte utrácet peníze za drahé postřiky proti houbám a lišejníkům, plné nebezpečné chemie. Využijte namísto toho toto ekologické a ekonomické řešení, které si dokáže s lišejníkem snadno a účinně poradit.
Výroba postřiku na lišejník
Pro vyčištění kůry stromu od lišejníku si v míse smíchejte litr čisté vody a přidejte do ní 3 polévkové lžíce jedlé sody. Směs důkladně promíchejte, aby se jedlá soda ve vodě zcela rozpustila a přelijte do nádoby s rozprašovačem. Jakmile máte směs hotovou a připravenou, aplikujte postřik přímo na lišejník a nechte ho nabobtnat. Pomocí tuhého kartáče následně kůru stromu od lišejníku vyčistěte a máte hotovo.
Jak zabránit výskytu lišejníku
Pokud chcete stromy ve své zahradě před výskytem lišejníku ochránit, měli byste je pravidelně prořezávat. Tím zlepšíte cirkulaci vzduchu a světla mezi jednotlivými větvemi a zamezíte vznikání nadměrné vlhkosti. Větve a kůru stromu v průběhu celého roku kontrolujte, zda se na nich lišejník neobjevil. Pokud lišejník na stromu najdete, odstraňte jej dřív, než se rozšíří i na zbylé stromy ve vaší zahradě. Snažte se také chránit své stromy před škůdci a užijte si v sezóně bohatou úrodu.