Jak na výsev salátu aneb kompletní průvodce pro dosažení chutné a svěží úrody

Domácí salát vypěstovaný vlastnoručně na záhonku nebo v pařeništi může být velmi chutný. Stačí jen dodržovat některá doporučení.

i Zdroj fotografie: Woodleywonderworks / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hlávkový salát (Lactuca sativa) patří mezi nejoblíbenější druhy listové zeleniny vůbec. A není divu – má totiž opravdu nízké nároky na pěstování a šikovnému zahradníkovi poskytuje leckdy celoroční sklizeň čerstvých a zdravých listů. Aby se mu však u vás dařilo, musíte si pohlídat několik důležitých faktorů, které jsou pro jeho spokojenost a správný vývoj nezbytné.

Jak na správný výsev

Salát vysévejte do řádků vzdálených od sebe 5 až 8 cm. Dorůstající hlávky poté postupně otrhávejte nebo o něco později seřízněte celou rostlinu – způsob sklizně záleží na vašich preferencích i na typu salátu, který jste si pořídili. Při tomto způsobu pěstování navíc nehrozí vybíhání do květu, a to ani u jarních odrůd. Salát můžete také postupně dosévat každé dva týdny, abyste měli stále dostatek čerstvých, křehkých listů.

Letní pěstování salátu vyžaduje výběr vhodných odrůd, které nemají tendenci vybíhat do květu. Během tohoto období je třeba salát důkladně zalévat a prospěje mu i částečné zastínění. Můžete ho vysadit například v polostínu pod stromy nebo vedle plůtku z pnoucích fazolí, hrášku nebo okurek. Pro výsev hlávkových salátů je posledním vhodným termínem srpen. Nejde sice o zcela spolehlivý termín, ale je-li příznivý podzim, hlávky se většinou stihnou vytvořit a vy si tak budete moci užít skvělou chuť salátu ještě o něco déle.

Jak pěstovat salát, aby nebyl hořký a potěšil váš šťavnatými listy iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na výsadbu salátu

Pokud se rozhodnete salát předpěstovat ve skleníku (nebo si pořídíte již hotové sazeničky třeba na trhu), musíte mu také věnovat náležitou péči. Předpěstované sazenice salátu se vysazují na záhon ve chvíli, kdy mají 4 až 6 pravých listů. Je důležité je sázet mělce tak, aby nebylo zahrnuto srdéčko rostliny. Podle velikosti hlávek vybraných odrůd vysazujte sazenice do sponů 25 x 25 (rychlené a jarní) až 35 x 35 (velkohlávkové a ledové) cm.

Salát vyžaduje kvalitní, dostatečně vzdušnou a propustnou půdu a pěstuje se jako rostlina II. trati (tedy ve druhém roce po přidání hnoje). Je však náročný na zásobování živinami, proto je vhodné půdu před výsadbou obohatit kompostem nebo jiným organickým hnojivem. A myslete také na to, že preferuje spíše slunečné stanoviště a netoleruje stín.

Jak pěstovat salát, aby nebyl hořký a potěšil váš šťavnatými listy iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak se starat o salát

Po výsadbě je důležité dodržet několik věcí. Je například třeba salátový záhon zalévat pravidelně, ale nepřemokřovat ho, aby ke kořenům rostlin mohl proudit vzduch. Během tvorby hlávek se zalévá vydatně, ale opatrně a v delších časových intervalech, aby hlávky nepodehnívaly a nebyly napadeny plísní salátovou. Myslete na to, že hlávky musí co nejrychleji oschnout, proto je vhodné zalévat salát zásadně ráno s následným intenzivním větráním (pokud ho pěstujete ve skleníku).

Průvan totiž salátům nevadí. Od vysazení se můžete těšit na sklizeň zhruba do měsíce až měsíce a půl. Při sklizni je důležité odříznout hlávky co nejblíže zemi, aby se minimalizovala ztráta vody z pletiv rostliny. Za těchto podmínek vám salát vydrží v lednici poměrně dlouho.

Co ještě pěstovat „jako salát“

Velmi podobně lze pěstovat i asijskou listovou zeleninu. Společnost mu tak mohou udělat třeba vlnovitě vykrajované listy mizuny s jemnou chutí, velké zelené listy komatsuny (ty mají hořčičnou příchuť) nebo třeba čínská hořčice Red Giant s červeně žilkovanými listy (více pikantní).

Jaké jsou vaše triky pro pěstování salátu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články