Při výběru letniček nebo trvalek na balkon je nutné vzít v úvahu především jeho umístění. Zatímco některé rostou ze všeho nejlépe ve stínu, jiné potřebují hodně slunce. Mnoho převislých druhů také nesnáší silný vítr, nebo potřebují extra ochranu před deštěm. Vyberte si z vhodných druhů pro jakýkoliv balkon.
1. Fuchsie (Fuchsie) v mnoha barvách
Fuchsie jsou ideální spíše na stinnější balkony bez přístupu slunce. Potřebují mírnou zálivku a přezimování při 4 až 7 °C. Podobně je na tom i dvoutvárka (Dimorphotheca), lobelka (Lobelia) a petúnie (Petunia), které se ovšem zimují velmi špatně a mnohem lepší bude je v únoru namnožit z výsevu.
2. Petúnie zahradní jako osvědčená klasika
Petúnie zahradní (Petunia × atkinsiana nebo Petunia hybrida) je asi nejoblíbenější balkónová rostlina, která miluje teplo a slunce (nejméně 5-6 hodin plného slunce denně). Tyto rostliny nejsou náročné, dobře snášejí sucho a nepotřebují častou zálivku. Jen před deštěm byste je měli ochránit.
3. Jiřina (Dahlia)
Na trhu dnes existuje velké množství nádherných odrůd jiřin. Pro pěstování na balkoně se však hodí spíše nízké odrůdy, ty vysoké si nechte na záhon.
4. Million bells (Calibrachoa)
Zaujmou na první pohled množstvím květů, které vypadají jako zmenšené petúniové. Chcete-li získat elegantní květinovou kaskádu, pak do jednoho květináče zasaďte tři až pět sazenic.
5. Paprskovka (Osteospermum eclonis)
Jde o suchomilnou rostlinu, která dokáže potěšit množstvím květů. Potřebuje k tomu jediné – pravidelné přihnojování komplexním hnojivem.
6. Měsíček lékařský (Calendula officinalis)
Na balkoně ovšem můžete pěstovat i léčivku. Měsíček lékařský nabídne krásné květy s hojivými vlastnostmi, ze kterých je možné připravit například mast.
7. Dosna canna (Canna x generalis)
Bylo by chybou si myslet, že se tato vysoká rostlina hodí jen na záhony. Pokud máte dostatečně velký balkon, skvěle ho ozdobí po celé léto.
8. Hledík větší (Antirrhinum majus)
Na výsev hledíků nikdy není pozdě – velmi rychle totiž rostou a tvoří květy. A pokud je včas neotrháte, samy se vám dokonce ochotně vysemení.
9. Trpasličí slunečnice (Helianthus)
Chcete si pořídit dominantu truhlíku, která bude z balkonu vidět na dálku? Pak vsaďte na slunečnici, která se tohoto úkolu zhostí více než ochotně.
10. Šalvěj zářivá (Salvia splendens)
Květina s velmi nevšedním vzhledem, ideální do květináčů a závěsných truhlíků (dle druhu). Nejlépe roste v polostínu a čas od času vyžaduje zálivku.
11. Hledíkovka (Nemesia strumosa)
Hledíkovka roste rychle a kvete brzy. Stejně jako například begonie je ovšem velmi náročná na zálivku a nesnáší vysušení substrátu. Z většího přemokření se většinou nevzpamatuje.
12. Muškáty (Pelargonium)
Jde o ideální vytrvalou rostlinu na balkon, která dobře pokvete na přímém slunci. Za správných podmínek mohou bez potíží dosáhnout výšky 60 cm. Ale aby pelargonie kvetly celou sezónu, nezapomeňte je pravidelně zbavovat starých květů.
13. Netýkavka Wallerova (Impatiens Walleriana)
Máte-li spíše stinný balkon, pak se vám docela jistě zalíbí netýkavka alias pilná Lízinka. Kvete totiž neustále. Bohužel je náchylná na řadu škůdců – například na mšice nebo molice.
14. Begonie hlíznatá (Begonia x tuberhybrida)
Tato krásná rostlina vám pokvete po mnoho let, pokud bude pěstována na polostinném místě a pravidelně zalévána. Mezi nejpozoruhodnější odrůdy, vhodné například i do bytu, patří i Begonia rex, která se pyšní barevnými květy a krásnými listy.
15. Tařicovka přímořská (Lobularia maritima)
Ve správných podmínkách dokáže tařicovka krásně růst a kvést. Snadno se udržuje a je odolná i vůči vysokým teplotám. Uplatní se jako solitéra i jak součást skupinových výsadeb.
16. Ostálka alias cínie (Zinnia elegans)
Na našich zahradách rozhodně patří k nejoblíbenějším záhonovým květinám, ovšem skvěle se jí bude dařit i truhlíku. Sem však vybírejte spíše nižší odrůdy. Ke spokojenosti potřebuje hlavně dostatek slunce.
17. Aksamitník alias afrikán (Tagetes)
Afrikány jsou velmi nenáročné a odolné květiny. Potřebují jen velmi málo vody, milují teplo a jako bonus jsou odolné vůči škůdcům a zaženou hmyz svou vůní.
18. Bakopa (Sutera cordata)
Jde o je okrasnou letničku, kterou je však možné pěstovat i jako pokojovou rostlinu. Miluje vodu a zamilujete si ji především pro její dlouhodobé kvetení, které trvá opravdu už od prvních měsíců jara až do podzimu
19. Lobelka drobná (Lobelia erinus)
Na trhu existuje mnoho odrůd této květiny. Například Crystal Palace kvete drobnými tmavě modrými kvítky, které se na stoncích vykytují v hojném množství. Je tedy vhodná jak do truhlíku, tak i ke kobercovým výsadbám.
20. Begónie bolívijská (Begonia boliviensis)
Pokud hledáte atraktivní rostlinu do závěsného truhlíku, pak jste u begónie bolívijské správně. Zdálky připomíná bohatě kvetoucí vánoční kaktus a bez potíží ji lze i zazimovat.
21. Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus L.)
Lichořeřišnice díky svým převislým stonkům vytvoří na balkoně hustý koberec, který ozdobí různě barevné květy. Je pozoruhodné, že tato rostlina může dorůst až 3 metrů délky a kvést od začátku června do konce září.
22. Smatovka alias černooká Zuzana (Thunbergia alata)
I tato květina ozdobí balkon mnoha květy. Doporučuje se pěstovat ji v truhlících umístěných na podlaze, ve kterých bude vsazena vhodná opora. Poté se budou stvoly aktivně natahovat do výšky a získají dostatek sluneční energie.
23. Perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia)
Tenhle opadavý polokeř z Afghánistánu se hodí zejména na větší balkony. Pokud na něj však najdete místo, přiláká k vám na balkon včely a motýly. Miluje slunce a střídmou zálivku.
24. Vějířovka nezlomná (Scaevola aemula)
Oblíbená vějířovka kvete po celé léto a její květy vydrží až do října. Rostlinu ale musíte uložit domů ještě před prvními mrazíky, jinak zahyne. Miluje úrodnou, mírně kyselou půdu, která musí být neustále vlhká.
25. Sporýš (Verbena)
Krásná rostlina, která dobře snáší sucho a může bez obtíží růst jak v truhlících, tak i na záhonech. Vyžaduje ovšem dobré proudění vzduchu a nesnáší smáčení listů při zalévání, jinak je náchylná na plísně.
Jaké balkonovky letos pěstujete vy?