Systém kapkové závlahy z plastových lahví a vatových tyčinek do uší: Dechberoucí výsledky bez vysokých nákladů vykouzlí úsměv každému

Nedovolte, aby vaši zahradu ohrožovalo sucho. Jednoduchou kapkovou závlahu si vyrobíte jen z několika obyčejných věcí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ne vždy máme na péči o zahradu tolik času, kolik bychom chtěli. A není proto rozhodně od věci si pomoci šikovnými řešeními. Jedním takovým může být například i kapková závlaha, kterou si jednoduše vyrobíte z věcí, které najdete doma, a jež by za normálních okolností pravděpodobně skončily v kontejneru na odpadky.

Začít je třeba vatovými tyčinkami

Nejdříve si vezměte k ruce ostré nůžky a běžné tyčinky do uší rozřízněte na polovinu. Poté si vezměte plastové lahve o objemu 5 litrů a odřízněte jim vršky. Díky tomu je poté bude mnohem jednodušší naplnit (pokud se vám tedy nechce, tak tento krok provádět nemusíte).

Na dně každé lahve udělejte otvor a to tak, aby do něj bylo možné vložit vatovou činku. Dobře se vám bude dělat například rozpáleným hřebíkem nebo hrotem šroubováku. Šikovnější mohou vzít i vrtačku – je však třeba dát pozor, aby lahev nikde nepraskla.

Závlahu usaďte vedle rostlin

Poté už jen stačí usadit lahve na správné místo a naplnit je vodou. Ta začne ihned skrz vatovou tyčinku pronikat do substrátu a zavlažovat je. Můžete si také vyzkoušet, jak je možné rychlost takto vytvořené kapkové závlahy regulovat. Funguje totiž jednoduché pravidlo – pokud vatovou tyčinku zasunete níže, bude závlaha pronikat do půdy pomaleji.

iZdroj fotografie: Piqsels

A úplně přesně to platí i naopak. Na záhonky je samozřejmě nutné lahve ustavit tak, aby kapková závlaha směřovala přímo k rostlině (není tedy dobré dělat otvor na tyčinku uprostřed, ale spíše po straně). Plnění lahví vodu navíc není vůbec složité, a podle okolních podmínek to mnohdy stačí provádět jen jednou za den.

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro péči o zahradu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články