Zelí místo květin v květináčích. Seznamte se s ozdobnými košťálovinami a dejte podzimu výjimečně pestré barvy

                   

Květináče a truhlíky s originálními rostlinami umístěnými na balkonech a terasách přitahují pozornost a dodávají prostoru jedinečnou atmosféru. Na trhu jsou k dispozici různé atraktivní odrůdy a péče o ně rozhodně není nijak složitá. Přečtěte si informace o hrnkovém pěstování okrasného zelí z čeledi kapustovitých.

Výsev a péče o okrasné zelí

Dekorativní zelí se nejčastěji pěstuje jako jednoletá rostlina. Jeho barevné listy, uspořádané v rozetách, připomínají květiny. Zelné hlavy pomyslně sedí na stonku. Pokud rostlině umožníte růst, bude v dalším vegetačním období kvést a potěší vás drobnými a nažloutlými květy. Dekorativní zelí vděčí za svůj vzhled barevným listům, které jsou často zajímavě vykrojené. Ve volné přírodě se vyskytuje hlavně ve Středozemním moři a Asii.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pěstované odrůdy dorůstají asi 60 centimetrů. Semena se vysévají v červnu. Pokud chcete mít zdravou rostlinu, je třeba koupit semena v osvědčeném obchodě nebo zahradním centru. Přiměřená cena vám umožňuje ozdobit vaše nejbližší okolí nádhernými vzory. Pokud nechcete čekat, než vám rostlina vyroste, můžete si v zahradnictví koupit již hotové sazenice. Důležité je poté dodržovat pravidla jejich pěstování.

Zelí potřebuje vlhko a slunečno

Dekorativní zelí je vhodné pěstovat na slunném stanovišti, v zásaditém, propustném a vlhkém substrátu. Pravidelná zálivka je předpokladem zdravého vývoje. Zelí byste měli zalévat ráno, než se k rostlině dostanou sluneční paprsky. Nepoužívejte však studenou vodu z vodovodu. Mnohem lepší je ta odstátá, ideálně samozřejmě dešťová. Důležitá je také pravidelná zálivka. Pokud totiž rostlina pocítí nedostatek vody, přestane růst.

iZdroj fotografie: Pixabay

V létě je vhodné dodat rostlinám hnojiva určená pro balkonové květiny. Nejlepší je vysadit zelí ve skupinách. Tak vynikne jeho krása. Nádherné jsou barevné růžice, které se využívají také do kytic, a to i do svatebních. Okrasné zelí je citlivé na choroby a škůdce. Nejčastěji napadají jeho kořeny, a to v důsledku přemokření. Problémem mohou být také mšice nebo molice. Největší hrozbou okrasného zelí je však padlí. Proto sáhněte po vhodném postřiku nebo jiném ošetření dřív, než vám potíže přerostou přes hlavu.

Hledáte další nápady na podzimní živé dekorace? S vřesy nebo drátovcem dokážete opravdové divy
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články