Hnojivo našich prababiček pro muškáty: Maximální kvetení zařídí úplně obyčejný cukr

Muškáty známé pro svou širokou škálu barev – od jasně červených a růžových až po jemné bílé a fialové – pohnojí cukr.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tyto rostliny obvykle dorůstají výšky 12 až 24 cm a dávají přednost dobře propustné půdě a slunnému stanovišti. Mezi milovníky květin jsou oblíbené především proto, že bez problémů snášejí přísušky a ochotně kvetou i v méně optimálních podmínkách.

Bohaté kvetení podpoří hnojení

Jejich vegetační období trvá podle webu BigBadMole od jara do začátku podzimu a při správné péči a výživě mohou kvést prakticky nepřetržitě až do zimy a přinášet do vaší zahrady zářivé barvy bez nadsázky po celé měsíce. Pěstují se opravdu snadno, ale klíčem k maximalizaci jejich kvetoucího potenciálu je optimální přísun živin. A právě k tomu slouží naše neobvyklé, ale účinné hnojivo.

Proč hnojit muškáty cukrem

I když to zní zvláštně, starý dobrý cukr je pro muškáty fantastickým posilovačem živin. Tato metoda, předávaná z generace na generaci, funguje na jednoduchém principu. Cukr totiž vyživuje užitečné mikroby v půdě a tyto mikroorganismy následně rozkládají organické látky, čímž se živiny z nich stávají pro hnojené rostliny mnohem přístupnější (jde především o dusík, fosfor a draslík), jak podotýká web My-Geranium.

Od neživého stonku po bohatě kvetoucí květ: Přiveďte muškáty zpět k životu, starý chalupářský postup je sázkou na jistotu

I když to zní zvláštně, starý dobrý cukr je pro muškáty fantastickým posilovačem živin. iZdroj fotografie: Pixabay
I když to zní zvláštně, starý dobrý cukr je pro muškáty fantastickým posilovačem živin.

Jak hnojit? Je to snadné. Prostě jen rozmíchejte jednu polévkovou lžíci cukru v půl litru vody a použijte ji jako zálivku. Případně můžete malé množství cukru nasypat přímo na půdu a muškáty důkladně zalít. „Dbejte na to, abyste to nepřehnali – příliš časté používání cukru by mohlo přilákat škůdce nebo vést k nerovnováze živin v půdy. Proto tuto sladkou kúru omezte ideálně na frekvenci jedenkrát měsíčně a před zimováním pak ještě méně,“ radí zahradnice a milovnice květin paní Lenka T. z Brna.

Citrusové slupky – další přírodní hnojivo

Pomocníka pro lepší kvetení těchto krasavců však můžete najít i ve své míse s ovocem. Nejde o nic jiného než o zbytky slupek z pomerančů, mandarinek nebo citronů. Přírodní oleje a živiny obsažené v citrusových plodech (zejména vápník, draslík a fosfor) jim totiž nadmíru svědčí. Mimo jiné skvěle podporují silný růst kořenů a zdravé kvetení.

Stará technika střihu udělá z vytáhlých a nevzhledných muškátů opět krásně zahuštěné rostliny. Pokvetou nádherně celé léto

Pokud nemáte doma dostatečně chladné místo, kde byste mohli zazimovat muškáty, pak je jednoduše správně ostříhejte iZdroj fotografie: Pixabay
Muškáty (Pelargonium spp.) jsou vytrvalé rostliny pocházející z jižní Afriky, kterým se daří v teplém a slunném prostředí.

Použití je snadné. Rozemleté slupky vložte do nádoby a zalijte je dvojnásobným množstvím horké vody. Směs nechte přes noc odstát. Druhý den tekutinu sceďte a zřeďte ji vodou v poměru 1:1. Používejte stejně jako zálivku z cukru.

Jak své muškáty hnojíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články