Jak ozdobit balkon a terasu na podzim? Vybrali jsme rostliny, které budou zářit až do zimy a prvních mrazů

                   

Na konci sezóny je již většina balkonových rostlin za zenitem své krásy a už nevypadají zdaleka tak atraktivně jako v létě. Je tedy na řadě váš balkon a terasu ozdobit jinými přírodními kousky. Nejlépe se k tomuto účelu hodí podzimní květiny v truhlících nebo v květináčích. Seznamte se s těmi nejlepšími a nejosvědčenějšími druhy. Ukážeme vám, proč si pořídit vřesy, chryzantémy, astry a samozřejmě také vytrvalé rozchodníky.

Pěstování vřesů na balkoně se osvědčilo

Mezi typické podzimní rostliny patří půvabně kvetoucí vřes obecný (Calluna vulgaris). Nemusíte u něj však sázet jen na tento aspekt. Chcete odrůdy, které vás potěší barevnými listy? Pak se v zahradnictví poohlédněte po názvech „Robert Chapman“, „Boskoop“ nebo třeba efektně znějící i vypadající „Gold Knight“. Nádherné jsou především druhy s drobnými květy připomínajícími růže jako v případě „Elsie Purnell“.

iZdroj fotografie: Pixabay

Rádi byste na svůj balkon pozvali vřesy červené? Nechte se nalákat na „Allegro“ či „Colette“, mezi favority oděné v bílé pak rozhodně patří „Alba Plena“. A jak vlastně vřesy pěstovat? Potřebují především dobře propustný humusový substrát s velmi výrazně kyselým pH. Nejlépe se jim bude dařit na slunci a ve světlém polostínu. Ale myslete na to, že opravdu nesnášejí sucho, proto nezapomeňte na jejich pravidelné zalévání.

Listopadky pokvetou až do mrazů

Další stálicí našich balkonů je i chryzantéma (Chrysanthemum) alias listopadka. Chladné podzimní noci jim neškodí, naopak. Ale aby se jí dařilo, je třeba pěstovaným rostlinám zajistit za všech okolností slunné stanoviště a pokud možno také neustále mírně vlhkou půdu. I když na záhonku něco takového nepotřebují, listopadky pěstované v nádobách bývají citlivější na přesušení. Takže pozor na to.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Můžete je pěstovat ve skupinkách nebo jako solitéry. Nepotřebují společnost jiných rostlin, ale pokud byste k nim chtěli přece jen přisadit nějaký zelený komponent, pak vsaďte na oblíbený a odolný břečťan popínavý (Hedera helix) nebo barvínek větší alias brčál (Vinca major). Skvělou službu vám udělá také nenápadná vrbina penízková (Lysimachia nummularia) nebo popenec obecný, dříve nazývaný podle starých herbářů také břečťanovitý (Glechoma hederacea).

Jaké další rostliny na balkon

Vysadit můžete také astru čínskou (Callistephus chinensis) nebo suchomilné rozchodníky (Sedum). Ale vsadit lze třeba i na stálezené keříky, jako je zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens) známý jako krušpánek, cypřiš (Cupressus) nebo třeba poměrně rychle rostoucí zerav západní (Thuja occidentalis) či jeho příbuzný zerav obrovský (Thuja plicata). Ty však nenechávejte v nádobách dlouho a brzy je přesaďte do volné půdy.

Už jste si také na podzim ozdobili svůj balkon či terasu docela novými rostlinami, nebo se vám hodily naše tipy?

Naučte se vysazovat vřesy a vřesovce. S těmito tipy se jim bude dařit opravdu na každé zahradě
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články