Pokud hledáte rychle rostoucí letničku, která by váš osluněný balkon zásobila množstvím nádherně barevných květů, pak byste rozhodně měli vsadit na petúnie zahradní (Petunia × atkinsiana nebo Petunia hybrida). Petúnie se může pochlubit nejen krásou a hojností květů, ale i silným kořenovým systémem, což z ní dělá jednu z nejlepších rostlin pro náročné prostředí truhlíků.
Petúnie potřebují dostatek místa
Správně zapěstovaný kořenový systém petúnií je velmi silný a rozvětvený. Pro normální růst a výživu proto budou tyto půvabné rostlinky potřebovat nejméně 5 nebo dokonce 7 litrů půdy. Ano, množství je myšleno na jednu rostlinu. V truhlíku jich samozřejmě může být více – jeho velikost tomu však musí odpovídat a hloubka samozřejmě také.
Chraňte petúnie před deštěm
Petúnie nejsou bohužel příliš odolné vůči nepříznivým změnám počasí. Při silném větru se snadno lámou a během deště květy rychle vadnou a brzy se promění doslova v homogenní lepkavou hmotu. V takovém prostředí se pak rychle rozvíjejí nejrůznější patogeny, které mohou petúnie zcela zničit. Před deštěm je tedy nutné tyto rostliny chránit – a to buď stříškou nebo v nejhorším případě přenesením na jiné místo, třeba i po několik dní.
Kde pěstovat petúnie
Tyto půvabné balkonovky se budou cítit nejlépe ve výživné, prokypřené půdě. Při výsadbě je vhodné používat komplexní a dlouho působící hnojiva, vyživí totiž rostlinu déle. V zahradnictví se obvykle prodávají ve formě granulí. Pod vlivem vlhkosti ze zálivky se tyto granule přimíchané do půdy postupně rozpustí a zásobí rostlinu vším potřebným.
Po celou sezónu tak bude substrát v květináčích s petúniemi obohacen o minerály a stopové prvky potřebné pro květy. V teplých oblastech ovšem pro stálé a husté kvetení leckdy jen hnojiva nestačí. V zemině by měl být zapracován také hydrogel, který pomůže déle udržet vodu a rostlinám tedy nebude hrozit přeschnutí.
Správné hnojení petúnií
Pokud na dlouho působící hnojiva sázet nechcete, pak si vymyslete vlastní výživový plán. A jak na to? Stačí jen vědět, v jakém období potřebuje rostlina konkrétní živinu nejvíce. Dva týdny po výsadbě se používají hnojiva s vysokým obsahem dusíku. Ty totiž dokážou aktivně podpořit růst nových výhonků i kořenů.
Když se objeví první poupata, hnojí se petúnie až do konce období květu hnojivy na bázi draslíku a fosforu. Obvykle je doporučeno tyto květiny hnojit každý týden, ovšem pěstujete-li petúnie na záhonku s velmi výživnou zeminou, pak je postačí pohnojit 3 až 4krát za sezónu. Nic víc potřebovat nebudou.
Petúnie správně zastřihněte
Máte doma sazenici, která vykvétá jen po stranách? Pak to znamená, že nebyla v zahradnictví správně zastřižena (anebo jste totéž opomněli po jejím výsevu). V takovém případě zkraťte všechny stonky na 20 až 30 centimetrů. Nebojte se – petúnie brzy obrazí a budou kvést ještě vydatněji než předtím.
Správná zálivka pro petúnie
Nedovolte, aby zemina v květináči nebo na záhonku zcela vyschla, protože to může petúnie snadno zničit. V horkých dnech však nestačí pouze hydratovat kořenový systém, naopak: květy i listy byste měli jemně postříkat vodou z rozprašovače, abyste jim dodali vitalitu. Dělejte to večer nebo brzy ráno.
Další tipy pro pěstování petúnií
Nezapomeňte také pravidelně odstraňovat uschlé květy, květina pak bude vypadat úhledněji a podpoříte tím tvorbu nových poupat. Pamatujte také na to, že tato rostlina nemá ráda přímé sluneční světlo. Ale umístění na velmi tmavém místě bohužel zpomalí nebo zcela zastaví její růst a kvetení. Místo pro její pěstování tedy musíte vybírat s rozmyslem.
Jaké balkonové rostliny letos pěstujete?