S blížící se zimou je třeba popřemýšlet o tom, kde přezimujete své muškáty. Možných strategií existuje hned několik.
Muškáty jsou v teplejších oblastech vytrvalé rostliny, ale v chladném klimatu vyžadují zvláštní péči. Přezimováním ušetříte peníze za nákup nových rostlin a zároveň uchováte své oblíbené odrůdy (trendy se totiž často mění a příští rok už byste je nemuseli sehnat – zažila jsem to mnohokrát). Existují dvě velmi účinné metody, jak zajistit jejich přežití.
Přezimování muškátů v papírovém sáčku
O svou osvědčenou metodu se podělil Dave z magazínu Envii. Nejdřív prý rostliny zbavuje zeminy. „Záměrně jsem je pár týdnů nezaléval, aby byl substrát úplně suchý. Takže z něj v podstatě jen vyndám celou rostlinu. Zeminu nebudete potřebovat, takže ji můžete jen oklepat.“ Poté radí kořenovou část vložit do papírového sáčku, uložit je na chladné místo a každých pár týdnů zkontrolovat.
Jak zazimovat muškáty doma
Nebo je můžete nechat v květináči, jak radí web Deseret. „Rostliny mírně zastřihněte, abyste zredukovali vrcholy asi o třetinu. Během zimních měsíců muškáty zalévejte a hnojte střídmě. Počítejte s tím, že listy změní barvu a mnoho jich opadne, takže rostliny budou na konci zimy vypadat dost omšele.“ To je zcela v pořádku, na jaře se zase vzpamatují.
Jak zakořenit řízky z muškátů
Pokud si nemůžete dovolit zimovat celé rostliny, zkuste to s řízky. Ujímají se poměrně spolehlivě – stačí jen dodržet osvědčený postup.
- Zvolte řízky dlouhé asi 10 cm z horních částí rostliny, které mají 3-4 listy.
- Odstraňte spodní listy a květní pupeny, aby se rostlina mohla soustředit na růst kořenů.
- Zasaďte je do malých květináčů naplněných vlhkou a dobře propustnou půdou.
- Květináče postavte na teplé a světlé místo, ale vyhněte se přímému slunci. Lehce je roste, aby zemina zůstala vlhká.
Na jaře je pak přesaďte do květináčů a jakmile zesílí, přikročte k sesazení do truhlíků. Uvidíte, že vám brzy vykvetou.