Na balkon i terasu: Teď je ideální čas k dosažení záplavy barevných květů petúnií

Nemusíte být zkušeným zahradníkem, abyste si doma vypěstovali petúnie. Stačí dodržovat tato jednoduchá pravidla a záplava barevných květů může ozdobit i vaši domácnost.

Petúnie pokvetou až do pozdního podzimu i Zdroj fotografie: W.Carter / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nejen pokojové rostliny mohou vyzdobit vaší domácnost. Některé venkovní rostliny skvěle snáší i domácí prostředí a užít si můžete i jejich nádherné květy. Petúnie jsou poměrně nenáročné rostliny, které svými květy dokáží rozzářit jakýkoliv parapet nebo balkon. Zaměřte se na tato jednoduchá pravidla a vypěstujte si vlastní petúnie, kterými prozáříte celou svou domácnost.

Kdy je nejlepší čas k výsevu

Aby vám petúnie dobře rostly, vždy se při jejich výsadbě řiďte informacemi uvedenými na obalu semen. Jednotlivé druhy petúnií se mohou mírně lišit a v souvislosti s tím mohou pro svůj růst požadovat jiné podmínky. Některé druhy však můžete vysévat již v první polovině března a brzy si tak užít první květy nové sezóny, díky nimž bude vaše domácnost mnohem veselejší. Po celou sezónu budou petúnie zářit nádhernými barvami.

Příprava květináčů pro výsadbu

Pro výsadbu petúnií si připravte plastové květináče, víka, síto a univerzální zeminu. Do připravených květináčů nasypte zeminu téměř po okraj. Poslední vrstvu tlustou zhruba 1 cm nejprve přesejte přes síto, aby bylo pro semena snazší přes půdu vyrašit. Jakmile máte květináče připravené, vydatně zeminu zalejte vodou a nechte 24 hodin odstát. Teprve další den pokračuje ve výsevu.

Petúnie, květy, okrasné rostliny iZdroj fotografie: Freepik

Jak vysévat semena petúnií

Další den se můžete pustit do samotného výsevu semen. Jelikož jsou semena petúnií velmi titěrná, můžete si jejich výsev usnadnit tím, že je napřed smícháte s pískem. Výslednou směs naneste na připravenou zeminu v květináčích, jako byste ji chtěli posolit. Jakmile máte všechna semena rozeseta, zakryjte květináče víkem a umístěte na teplé a světlé místo. Se správnou péčí si můžete rozkvetlé petúnie užívat až do podzimu.

Výhonky se objeví do 14 dnů

Po vysazení se na povrchu objeví první výhonky zpravidla po 10 – 14 dnech. V případě, že po uplynutí této doby žádné výhonky v květináči neobjevíte, neztrácejte čas a vysejte novou várku semen. Aby vám tyto rostliny dobře rostly, nezapomeňte je pravidelně zalévat. Kontrolujte, aby prostředí pod víkem nebylo příliš vysušené, ani příliš přemokřené. Velké sucho může mladé výhonky zahubit a velké vlhko zase způsobit jejich uhnití.

Jak pěstovat petúnie ze semen

Jaké máte zkušenosti s pěstováním petúnií vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články