Stará technika střihu udělá z vytáhlých a nevzhledných muškátů opět krásně zahuštěné rostliny. Pokvetou nádherně celé léto

                   

Muškáty (Pelargonium) patří k velmi oblíbeným rostlinám na našich oknech i balkonech. Dokážou totiž kvést po celé léto, a pokud je dokážete také správně přezimovat, ušetříte na jaře za nové sazenice. Jestliže však zimní přestávku doprovází problémy (například poskytnete muškátům příliš vysokou teplotu nebo nedostatečné osvětlení), pak se vytáhnou a vypadají nevzhledně. A co si s tím počít?

Sestřihněte muškáty těsně u země

Pokud zjistíte, že vaše muškáty vytvořily vytáhlé a dlouhé struktury s listy soustředěnými především v horní části, pak je jasné, že vám nikdy dostatečně krásně nevykvetou. Musíte tedy zasáhnout okamžitě. A jak? Jednoduše je sestřihněte těsně u země tak, aby jim zůstaly alespoň dva listy. V takovém případě bez potíží obrazí a budou opět vypadat k světu.

Ale pozor – nesmíte si do ošetřovaných rostlin nechtěně zanést žádnou infekci. Proto nůžky nebo nůž předem namočte v alkoholu a řezné rány poté ošetřete dřevěným popelem nebo skořicí, jež se pyšní antiseptickými účinky. A totéž proveďte i s řízky, které chcete sázet do zeminy. Vyplatí se to.

Z řízků lze muškáty i namnožit

Sestřihnuté části však nevyhazujte. Místo toho je nechte 6 hodin odležet a mírně zavadnout. Poté je zasaďte do zeminy smíchané s pískem a mírně zalévejte. Ustřihnuté vršky rychle zakoření, a vy tak získáte nové životaschopné rostliny. Jejich další pěstování není těžké – jakmile zakoření, lze je vysadit do truhlíků a starat se o ně stejně jako o dospělé rostliny. Zakořenění může efektivně pomoci hnojivo z borového jehličí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Obsahuje totiž draslík, vápník, zinek, silice, pryskyřice, vitamíny a velmi cenné aminokyseliny, které mají skvělé účinky na mladé rostliny, které se pokouší zakořenit. A jak ho připravit? Litrovou nádobu zcela naplňte borovicovým jehličím. Poté jehlice přesypte do hrnce a zalijte je 1 litrem vody. Zakryjte poklicí, přiveďte k varu a vařte po dobu 10 minut. Poté odstavte a nechte 24 hodin louhovat. Zřeďte v poměru 2 polévkových lžic hnojiva na 1 litr vody a použijte jako zálivku.

Co byste ještě měli vědět

Tento typ sestřihu lze použít na jakékoliv muškáty, nejlépe se však hodí pro pelargonie klasické břečťanolisté (Pelargonium peltatum) a pro nenáročné vzpřímené muškáty alias pelargonie páskaté (Pelargonium zonale). Oba druhy totiž obráží velmi ochotně. O něco pomaleji pak nejspíše zareagují pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum), známé jako převislé muškáty. Naopak pro velkokvěté pelargonie (Pelargonium grandiflorum) se tato technika příliš nehodí.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Hnojení muškátů obyčejnou rýží

Ovšem k tomu, aby vaše muškáty prosperovaly, potřebují i komplexní výživu. Nemusíte pořizovat hnojiva z obchodu, skvěle vám poslouží i obyčejná rýže. Ta obsahuje mimo jiné i vitamíny skupiny B, mangan, vápník, fosfor, draslík, antioxidanty, selen, hořčík, měď a škrob. Díky těmto prvkům dokáže hnojivo z rýže posílit imunitní systém vašich muškátů a pomoci jim zotavit se ze stresu, který musely během seříznutí zažívat.

A jak si rýžové hnojivo připravit? Obyčejnou rýži (dvě hrsti) namočte na hodinu do vody (1 litr) a nechte na teplém místě odpočívat. Poté do vylouhované tekutiny ještě přidejte cukr (v poměru 1 polévková lžíce na 1 litr hnojiva), přeceďte a použijte jako zálivku pro muškáty. Používejte jako hnojivo každých 14 dní a uvidíte, jak rychle porostou a nasadí na květy.

Jaké triky používáte při pěstování muškátů vy?

Na jaře je třeba muškáty také přesadit. Naučte se, jak to udělat, pod vedením profesionálního zahradníka
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články