Léto je ještě daleko, ale pokud chcete mít letos na balkoně nebo za okny výzdobu, kterou vám bude závidět široké okolí, je načase začít myslet na přípravu. Vypěstujte si své vlastní pelargonie ze semínek. Je to sice trochu náročnější, ale výsledek stojí rozhodně za to. Seženete je v prodejnách pro zahrádkáře nebo na internetu. Budou vypadat daleko lépe než ty, které si zakoupíte již vzrostlé.
Výběr semínek je klíčový
Pořiďte si kvalitní osivo. Raději zapomeňte na kdovíjak stará semínka od přátel nebo ta sehnaná na inzerát a kupte si osivo ve specializovaných prodejnách. Je speciálně upravené a producenti garantují, že vám vzejde nejméně 80 až 90 procent semínek. Stojí možná o pár korun více, ale výsledky uvidíte sami.
Výsev ještě v zimě
Ideální dobou pro výsev je leden až únor. Při dobrých světelných podmínkách, správném hnojení a teplotě kolem 20 °C vykvétají už v květnu. Světlé stanoviště je ale pro sazeničky opravdu důležité. Když pro ně takové vhodné místo nemáte, počkejte se setím raději až do února. Semínka se dají zasít rovnou do substrátu, je ale lepší je nechat nejdřív naklíčit v misce na vlhkém filtračním papíru. Sazeničky by měly být po celou dobu na světlém místě, co nejblíže u okna. Dejte si ale pozor, aby byly v dostatečně vzdálenosti od skla, stačí asi tak 8–10 centimetrů. Dbejte také, aby na ně nemělo vliv zapnuté ústřední topení.
Je čas přesazovat
Asi po 2 měsících, když už mají rostlinky několik zelených lístků, je přesaďte do květináčů s průměrem asi 11 centimetrů. Budete potřeba substrát bohatší na živiny, ideálně ten určený k pěstování muškátů. Za pár týdnů už budete mít košaté keříky s prvními kvítky. Třetí přesazení proveďte až v půlce ledna, kdy rostlinky přemístíte do prostorných truhlíků. Muškáty jsou náročné na hnojení. Na malé rostliny použijte slabou koncentraci (0,1 %), u starších rostlin ji postupně zvyšujte až na 0,4 %. Hnojte v 7–10denních intervalech. A těšte se z nádherných květů.