Kdy a proč nemají muškáty v domácnosti co dělat: Jsou krásné, tváří se nevinně, ale dokáží být pořádně nebezpečné

Muškáty jsou nejméně náročnou květinou, vhodnou i pro úplné začátečníky. Ale málo kdo ví, že jejich pěstování má i své nevýhody a může být dokonce nebezpečné.  

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý určitě zná nejoblíbenější květinu okenních parapetů. Favoritem je nejen pro svoji nádheru, ale hlavně kvůli nenáročné péči, kterou vyžaduje. Muškát neboli pelargónie přežije úpal, je odolný proti škůdcům, různým chorobám a zvládne většinou i pěstitelské přehmaty začátečníků. I přes mizivou péči, kterou dostává, se odměňuje pronikavou vůni a bujnými květy ve všech možných barvách.   

Ale jak se o tuto okrasu starat? Nejlépe se jim daří na slunném místě. V polostínu muškáty sice porostou, ale nejsou schopné tak bujně vykvést. Ani s vláhou si pěstitel nemusí dělat příliš starost. Velmi dobře umí hospodařit s vodou a stačí je tak zalévat jednou až dvakrát týdně. Pokud se rostlina občas přihnojí hnojivem vyrobeným speciálně pro pelargónie, nemůže se už vůbec nic pokazit. Proč se tedy muškátů obávat a jak mohou být nebezpečné? 

Kdy se mít před muškáty na pozoru 

Pelargónii by rozhodně neměli doma pěstovat alergici. Je to velmi aromatická rostlina a silný alergen. Po domě se šířící pyl může způsobovat slzení, kašel i rýmu. Pokud tedy trpíte některým z těchto příznaků, zvažte, zda nemůže být na vině právě muškát. Není nic snazšího než obdarovat květinou známého, kterého alergie trápit nebude. 

kvetoucí muškáty iZdroj fotografie: Pexels

Pozor by si měli dávat také chovatelé koček, pro něž je kousnutí do muškátu silně toxické. Rostlina by měla být rozhodně umístěna z dosahu zvířecích miláčků. Vaše kočka vám bude vděčná, pokud domů pořídíte jinou okrasnou květinu, která nebude ohrožovat její zdraví a nadělá nakonec třeba i více parády. 

Na každém šprochu, pravdy trochu 

S muškáty se také pojí mnoho pověr. Pelargónií se prý bojí nápadníci neprovdaných slečen. V některých kulturách dokonce muškát podle pověsti v rodině přímo zastupuje mužskou roli a žena se tak nemá šanci provdat. Pokud se však pěstuje v domácnosti už provdaných žen, je většinou předzvěstí neklidného manželství plného hádek. Co je na tom pravdy však posuďte sami. Tato nádherná rostlina má své klady i zápory, ale pokusit se o její pěstování rozhodně stojí za to.  

Jaké zkušenosti máte s pěstováním muškátů?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články