Muškáty pokvetou jedna báseň, stačí použít kyselina jantarová

Pro optimální výživu pro své muškáty alias pelargonie nemusíte do květinářství. Naopak, stačí vám zaběhnout do lékárny.

Muškáty bujně pokvetou celý rok, stačí jim dát jen pár kapek jódu i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud vaše muškáty vykazují známky strádání (nejčastěji jde o vadnoucí listy nebo zakrnělý růst), je čas jednat. Začněte tím, že odstraníte všechny postižené listy a zastřihnete stonky tak, abyste na každém z nich nechali alespoň dva listové pupeny.

Hnojení pro růst

Jakmile se muškáty začnou znovu zelenat čerstvými listy, je nezbytné jim dodat živiny, které ke své prosperitě nezbytně potřebují. Pro jejich úspěšný růst je v tomto okamžiku nezbytný především dusík, proto je nutné použít hnojivo, které na něj bude bohaté. Do hry tak vstupuje kyselina jantarová, která podporuje růst rostlin a posiluje je proti stresovým vlivům prostředí, jak informuje web Podlahářství-Polička (pořídíte ji v dobře zásobených internetových lékárnách, v těch kamenných jsem moc štěstí neměla).

Pelargonie zabrání zradě v rodině a přinese bohatství: Lidové pověry popisují, co dokáže a jaká znamení jsou s ní spojena

Vytvoření dokonalého hnojiva

K vytvoření výživného hnojiva pro muškáty budete potřebovat kyselinu jantarovou a tekutý dusík. Roztok připravíte rozpuštěním čajové lžičky 10% dusíkové kapaliny v litru vody. Tento roztok bohatý na dusík aplikujte do půdy tak, aby každý květináč dostal přibližně 100 ml směsi.

Využití síly kyseliny jantarové

Kromě hnojení dusíkem lze k posílení růstu a vitality muškátů využít i samotnou kyselinu jantarovou, jak radí web VašeLepšíÚčetnictví. Roztok připravíte rozdrcením dvou tablet kyseliny jantarové a jejich rozpuštěním v litru vody. Poté ho jednoduše aplikujte přímo na listy pomocí rozprašovače (a to ze všech stran).

Žena zalévá muškáty iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud chcete, aby vás vaše muškáty i letos potěšily nádhernými květy, dopřejte jim tu správnou výživu – najdete ji v lékárně

Posílení pomocí aktivního uhlí

A vyzkoušet můžete i aktivní uhlí, jak už Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti radili. Tato univerzální sloučenina, která se běžně používá k léčbě otravy jídlem, může totiž posloužit také jako účinný doplněk výživy rostlin. Muškátům dodá nezbytné živiny a zároveň je chrání před infekcemi. A jako bonus nestojí skoro nic.

Jak pěstovat muškáty – správná výsadba do truhlíků

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro péči o muškáty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články