Rozpomeňte se na osvědčené hnojivo našich prababiček pro muškáty. K maximálnímu kvetení jim leckdy stačilo opravdu málo

                   

Muškáty (Pelargonium) dokážou bohatě kvést celé léto. Musíte jim v tom však trochu pomoci a zásobit je těmi správnými živinami. Jednoduše sáhněte po přírodních hnojivech, která fungují tak perfektně, jako kdyby pro ně byla ušita doslova na míru. Mnoho z nich vyrobíte dokonce i z odpadu.

Hnojení muškátů obyčejným cukrem

Snad nejoblíbenějším přírodním hnojivem pro balkonové i pokojové rostliny letošní sezóny je nečekaný favorit – běžný cukr. A jak takovou výživu připravit? Rozmíchejte 1 polévkovou lžíci cukru v 0,5 litru vody a použijte jako zálivku nebo jen zlehka nasypte cukr na substrát a poté důkladně zalijte. Místo cukru lze použít i běžnou glukózu, která se prodává v lékárnách. Cukr nebo glukózu však používejte maximálně jednou za měsíc!

Zbytky z citrusů také pomohou

Zbylé dílky mandarinek nebo pomerančů nemusíte vyhazovat, mohou se totiž stát skvělým hnojivem pro pokojové rostliny. Je však nutné na nich trochu zapracovat. Rozemelte je a nalijte do vhodné nádoby. Následně přidejte dvojnásobné množství horké vody a nechte přes noc louhovat. Poté přeceďte, nařeďte v poměru 1:1 a použijte jako zálivku.

Hnojení muškátů droždím (kvasnicemi)

Kvasinky jsou výborným stimulátorem růstu jakýchkoliv rostlin. Velmi efektivním způsobem zvyšují aktivitu mikroorganismů v půdě, díky čemuž se mimo jiné výrazně zvyšuje uvolňování prospěšného oxidu uhličitého. Proto je hnojení rostlin kvasnicemi vhodné kombinovat s použitím komplexních minerálních hnojiv. Rostliny je totiž díky nim dokážou mnohem lépe využít.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pro přípravu hnojiva si připravte:

  • 10 gramů droždí,
  • 1 polévkovou lžíci cukru
  • a 1 litr vlažné vody.

Pokud nemáte po ruce čerstvé droždí, pak můžete bez obav použít i to instantní. Poměr surovin však bude jiný, konkrétně: 1 gram suchého droždí na 1 lžíci cukru a 1 litr vody. Před použitím nechte tento roztok asi 2 hodiny louhovat. Poté ho přeceďte a nařeďte čistou vodou v poměru 1:5 (vody je více) a muškáty zalijte. Opakujte jednou do týdne.

Hnojivo z vaječných skořápek

Vaječná skořápka je také plná užitečných látek, které si vaše muškáty zamilují. Obsahuje mimo jiné hodně vápníku a dalších prvků – bohužel většina z nich je pro rostliny okamžitě nedostupná. Proto je vhodné drcené vaječné skořápky přimíchávat do zeminy především po hnojení kvasnicemi – ty totiž s jejich zpracováním vašim rostlinám pomohou. Stačí jedna lžička jemně mletých skořápek na jednu rostlinu v truhlíku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Hnojení muškátů na konci sezóny

Pokud chcete své muškáty přezimovat, musíte na to myslet už předem. Nejpozději v září je tak přihnojte správným prostředkem. Pamatujte si, že dusíkatá hnojiva se už v tomto období nepoužívají, protože vyvolávají příliš bujný růst zelené hmoty, která už nedokáže před příchodem zimy vyzrát. Mnohem důležitější je draslík a spolu s ním také fosfor. Na podzim je proto vhodné pro muškáty použít například směs:

  • 16 g monofosfátu draselného
  • a 15 g superfosfátu

Obě látky rozpusťte v 10 litrech vody, což je dávka přibližně pro 10 vzrostlých muškátů. Další hnojení už nebude před příchodem zimy třeba. Dál se o své zimující krasavce jednoduše starejte tak, jako obvykle.

Jaká přírodní hnojiva používáte pro muškáty nejraději vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články