Jestliže nemáte zahradu nebo chcete své pěstitelské umění praktikovat i přímo u vás doma, může vám k tomu snadno posloužit prostornější balkon či terasa. Dají se na balkoně sklízet třeba jahody, maliny, ostružiny, borůvky nebo i jablka? Možné je skoro všechno, pokud víte, jak na to.
Stačí prostornější balkon
Chuti vlastnoručně vypěstovaných bylinek, zeleniny a ovoce se nic nevyrovná. Navíc máme stoprocentní jistotu, že neobsahují žádnou chemii. Víme, čím jsme hnojili, jaký jsme zvolili postřik. Na balkoně či terase může vyrůst skoro všechno. Stačí pár truhlíků, větších květináčů, pytlů naplněných zeminou nebo třeba plastových kýblů. Využít se dají také různé závěsné květináče. Praktický je i vertikální záhon z palety, který nezabere moc místa, nabízí ale spoustu prostoru pro pěstování a snadno si ho vyrobíte sami.
Na balkoně vyrostou třeba i brambory
Pěstovat se dá prakticky cokoliv, ale samozřejmě platí, že některé plodiny jsou vhodnější než jiné. Kromě nejoblíbenějších rajčat jsou to také papriky, různé bylinky, saláty, špenát, ale i nakládačky, jarní cibulka, ředkvičky, hrášek, fazolky, mrkev, kedlubny či tykvovité rostliny. V pytlích se dají vypěstovat i vlastní brambory, ale to už chce více práce a trpělivosti a možná i nějaké ty zahradnické zkušenosti. Z ovoce jsou pak populární převislé stále plodící jahody, které se při správné péči dají sklízet od května až do září. Asi si každý dobře dokáže představit, jaké to je přijít domů z práce, natrhat si vlastní jahody a pěkně se šlehačkou si je smlsnout k odpolední svačině.
Možná jste netušili, že na balkoně jde vypěstovat i ovoce na stromech, které za normálních okolností vyžadují mnoho prostoru. Majitelé lodžií a teras si mohou vybrat z mnoha odrůd speciálně vyšlechtěných sloupovitých ovocných stromů, jako jsou jabloně, hrušně, třešně a další. Plody z těchto odrůd jsou menší, ale o nic méně chutné.