Ačkoli jsou petúnie odolné, mohou se někdy stát obětí škůdců a chorob. A věnovat se musíte i jejich správnému střihu.
Petúnie z čeledi Solanaceae (ano, opravdu patří do stejné skupiny rostlin jako třeba rajčata nebo brambory) jsou rodem 20 druhů kvetoucích rostlin, které pocházejí z Jižní Ameriky. Tyto pestré a všestranné letničky jsou ceněny především pro své úžasné trubkovité květy, které mají celou řadu barev, od bílé a růžové až po fialovou a červenou a mohou být dokonce i vícebarevné.
Něco málo o petúniích
Petúnie se dělí na čtyři hlavní typy podle velikosti květů a způsobu růstu: Velkokvěté (Grandiflora), mnohokvěté (Multiflora), mnohokvěté (Milliflora) a převislé se (Wave). S oblibou se pěstují v zahradách, závěsných koších a nádobách díky své dlouhé době kvetení a schopnosti prospívat v různých klimatických podmínkách, jak píše web iReceptář.
Proč stříhat petúnie v srpnu?
Řez petúnií na konci léta, konkrétně na konci července nebo v srpnu, je klíčovou technikou, která zajistí jejich bohaté kvetení až do pozdního podzimu. Tento strategický řez totiž skvěle pomáhá stimulovat silný růst bočních větví a podporuje tak žádoucí vývoj nových květních pupenů. Odstraněním starého a unaveného porostu navíc může rostlina přesměrovat svou energii na tvorbu čerstvých květů a poskytovat vám tak velkolepou podívanou opravdu až do zámrzu.
Jak stříhat petúnie
Během vegetace pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, abyste zabránili tvorbě semen a podpořili další kvetení. V srpnu pak proveďte výraznější řez. Pomocí čistých a ostrých zahradnických nůžek nebo nože zkraťte rostliny asi 20 cm nad zemí. Může se to zdát drastické, ale petúnie na takový řez reagují velmi dobře a rychle vytvářejí nový růst a květy.
Zajištění dlouhého kvetení
Po pozdně letním prořezání je podle webu iPrima nezbytné omlazené petúnie podpořit vhodnou péčí, aby se maximalizoval jejich kvetoucí potenciál. „Aplikujte vyvážené, ve vodě rozpustné hnojivo, které poskytuje základní živiny. Dodržujte pokyny na obalu pro správné dávkování a frekvenci – za mě jsou nejlepší ta, která se používají každé dva týdny,“ radí zahradnice Lenka N. z Ratibořic.
„A také dbejte na důslednou zálivku, aby byla půda stále vlhká, ale ne přemokřená. A nezapomeňte, že petúnie preferují dobře propustnou půdu, aby nedocházelo k hnilobě kořenů. Pokud máte dojem, že tím trpí, vyndejte je z květináče a na dno nasypte alespoň keramzit. A příští rok buďte při výběru substrátu obezřetnější. Mnohdy úplně postačí, když ho odlehčíte pískem,“ dodává ještě. A pokud se vašim petúniím přece jen tak úplně nedaří, můžete vyzkoušet i perfektní přírodní životabudič v podobě kyseliny citronové, o kterém už Chalupáři-Zahrádkáři také psali.