Aby se vašim pelargoniím dobře dařilo i v tomto období, měli byste je správně nastartovat. Nepotřebujete k tomu žádná drahá hnojiva, postačí ta domácí.
Jen málokteré rostliny jsou podle webu Zahradnictví-Spomyšl tak odolné, jako právě muškáty. I ta nejodolnější flóra však čas od času vyžaduje trochu péče, aby se jí skutečně dařilo. Proč právě v tomto období vsadit na používání cukru a kvasnic jako hnojiva?
Symfonie cukru a kvasinek
Na první pohled se může zdát, že cukr a kvasinky jsou doma spíše ve spíži než v zahradní kůlně. Tyto běžné kuchyňské ingredience však v sobě skrývají i docela jiný potenciál. Dokážou totiž právě v tomto období (kdy je za okny málo světla a většina rostlin strádá) oživit pelargonie mnohem lépe, než hnojiva z obchodu.
Cukr totiž jako jednoduchý sacharid slouží jako přímý zdroj energie (a to jak pro rostlinu, tak i pro užitečné mikroby žijící v půdě, jak mi jednou řekla prodavačka v mém oblíbeném květinářství). Kvasinky pak představují přirozený zdroj růstových hormonů a živin a působí tak jako šikovný katalyzátor růstu (jinými slovy – podporují silný vývoj kořenů a květů).
Příprava hnojiva z cukru a kvasnic
Recept na použití hnojiva z kvasnic nám do redakce poslala paní Jolana N. z Nové Paky. „V litru teplé vody rozpusťte gram kvasnic a 30 gramů cukru a míchejte, dokud se zcela nespojí. Po několika hodinách směs zřeďte dalšími pěti litry vody a použijte jako zálivku. Jednou týdně to obvykle úplně stačí.“ A pokud chcete své balkonové rostliny potěšit ještě víc, dopřejte jim čas od času i lžičku medu. Výhody tohoto postupu popsali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku.
Proti virům není lék
Existuje však jedno nebezpečí, na které pouhé dodání živin nestačí. Jde o virová onemocnění, která se podle stránek iPrima projevují celou řadou příznaků – od změny barvy a deformace kresby listů až po zakrnělý růst a deformované květy. Jedinou obranou proti těmto nákazám je bohužel ostražitost a rychlé jednání. Napadené rostliny zachránit nejdou – proto je musíte okamžitě vyhodit, jinak riskujete, že si tuto nepříjemnou nemoc roznesete po celém zimovišti. A pak už bude na jakoukoli nápravu pozdě.