Ostruhatka: Nenáročná letnička svými kouzelnými květy strčí do kapsy i petúnii a oplývá nespočtem předností

                   

Ostruhatka, známá také jako diascie (Diascia), je okouzlující okrasná rostlina, která se hodí na každou terasu nebo balkon. Ve své domovině, tedy v jižní Africe, roste jako trvalka. U nás je ovšem kvůli odlišnému podnebí a nižším teplotám pěstována jako letnička, kterou je třeba po odkvětu zlikvidovat, jelikož není schopná v našich podmínkách přezimovat.

Letnička s mnoha přednostmi

Rostlinu zdobí velký počet drobných kvítků uspořádaných do hroznů. Jejich zbarvení se většinou pohybuje od červené přes růžovou a oranžovou až k bílé. Vidět jsou od května až do zimních měsíců. Mezi další charakteristiky ostruhatky patří keříčkovitý vzhled, vzpřímené nebo převislé lodyhy a vejčitě kopinaté listy. Díky svému vzezření a typu růstu se hodí pro pěstování v závěsných nádobách.

Krása se snoubí s nenáročností

V květinářstvích se můžete setkat s celkem čtyřmi druhy ostruhatek.

  1. Diascia anastrepta – jedná se o otužilou krásku s růžovými květy.
  2. Diascia vigilis – její kvítky hrají různými odstíny růžové a dorůstá do výšky až 50 centimetrů.
  3. Diascia barbarae – je známá svou pestrobarevností.
  4. Diascia integerrima – má menší, světle růžové hrozny.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Co se týče nároků na pěstování, ostruhatka vás mile překvapí. Moc toho totiž nepotřebuje. Prosperovat vám bude jak na slunci, tak i v polostínu (zde ovšem kvete méně intenzivně) a výborně snáší mráz. Nevadí jí dokonce ani kratší vysušení substrátu. Opačný extrém, tedy přemokření, ovšem nezvládá a dochází pak k odumírání výhonů.

Sbírku ostruhatek lze snadno rozšířit

Rostlinku si můžete dokonce sami jednoduše vypěstovat ze semínek. Výsev provádějte během měsíce března do dobře propustné zeminy a pod sklo. Termín výsadby na venkovní stanoviště se pohybuje okolo konce května. Po uplynutí třiceti dnů od vysazení můžete začít s pravidelnými týdenními aplikacemi slabých dávek univerzálního tekutého hnojiva.

Ostruhatka v truhlíku a škůdci

Jako každou jinou rostlinu, i ostruhatku mohou napadnout škůdci. Jedná se hlavně o mšice a molice. S těmi lze ovšem hravě zatočit pomocí registrovaného insekticidního přípravků nebo některé jeho domácí alternativy. Vyzkoušet můžete např. tabákový nálev. Několik listů tabáku zalijte vroucí vodou, nechte chvíli louhovat a poté sceďte. Roztok aplikujte rozprašovačem přímo na hmyzí potížisty.

Které rostliny zdobí vaši terasu nebo balkon?

Hledáte nové přírůstky pro váš balkon a nevíte, jak vybrat? Zkuste některou z těchto krásek
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články