Pěstování neomezeného množství avokáda na parapetu pomocí párátek a sklenice s vodou

                   

Klíčení avokáda z pecky je velmi oblíbený způsob, jak si poměrně jednoduše pořídit novou pokojovou rostlinu. Avokádo má krásné listy a dělá radost už jenom svým růstem. Pokud ho zvládnete dopěstovat do takové velikosti, že se pustí do kvetení a snad i tvorby plodu, budete opravdu mistrovskými zahradníky. Ale pěkně popořádku.

Jak na klíčení avokáda

V první řadě si musíte připravit pecku vybranou z avokáda. Jde o velké semínko, která musíte vhodným způsobem naklíčit, aby se vytvořily kořínky a později začala růst i vrchní část rostliny. Dobrou zprávou je, že jde o jednoduchý proces, který zvládnete klidně i za asistence dětí, takže může jít o společnou zábavu plnou zajímavostí a informací o pěstování vlastních rostlinek.

iZdroj fotografie: Pixabay

Připravte si párátka a sklenici s vodou. Do pecky párátka jemně napíchejte tak, aby pecka držela na sklenici. Pecka by neměla být ponořená, ale těsně nad hranicí vody, aby nedocházelo k uhnívání. Pravidelně také sledujte, jestli se voda příliš neodpařila a případně mírně dolijte. Naštěstí avokáda nejsou náchylná k plísním, ale pokud by se voda dostala přímo dovnitř, hrozí hniloba, která celou pecku poškodí.

Sledujte rostoucí kořínky

První kořínky by se měly objevit zhruba za 2 až 3 týdny. Od této chvíle je jejich růst poměrně rychlý. Klidně již měsíc po objevení prvních kořínků je možné avokádo zasadit do půdy. Velikost kořenu by před výsadbou měla být alespoň 2 až 3 centimetry.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zasaďte avokádo do země

Nyní přichází chvíle pro zasazení avokáda do substrátu. Zvolte klasický zahradnický substrát s pH kolem 7. Do půdy opatrně zahrabte vzniklé kořeny a celou pecku umístěte tak, aby zhruba jedna třetina stále vyčuhovala na povrch. Květináč uložte na světlý parapet u okna, ale pozor na příliš silné slunce.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pomalejší růst v prvních měsících

Během prvních měsíců to avokádu trochu trvá a celkově je růst pomalejší. Přesně to je také chvíle na tvarování a optimální péči o celkový tvar nové rostlinky. Je totiž důležité zabránit tomu, aby se z avokáda stal jenom jeden vytáhlý stonek. Až se vytvoří zhruba 8 listů, vrchní část jemně odštípnete, čímž podpoříte přirozené větvení. O rostlinu se dále pečlivě starejte pravidelnou zálivkou a občasným přidáním hnojiva. Za svědomitou péči se vám odmění bujným růstem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články