Pěstování petúnií ze semen: Záplava květů čeká na každého, chce to ale dost vody, světla i tepla

Rozlučte se letos s neúspěchem a vypěstujete si petúnie pěkně od semínka. Budete překvapeni, jak velkou „úrodu“ květů dostanete.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Petúnie vyžadují při klíčení poměrně specifické podmínky. Začněte proto výsevem jejich drobných semen na povrch dobře propustné, lehké směsi půdy. Dejte pozor, abyste je nezakryli zeminou – ta by jim totiž v klíčení bránila.

Dejte pozor, aby nevyschly

V dalších dnech se snažte udržovat především správnou vlhkost – zakryjte misku se semeny průhledným víkem nebo plastovou fólií, abyste vytvořili miniaturní skleníkový efekt, jak radí web DesateroTváříOsobnosti.

Světlo: Jiskra života

Dalším rozhodujícím faktorem pro klíčení semen petúnií je dostatek světla. Petúnie jsou světlomilné rostliny, a proto je nezbytné zajistit jim denně 14-16 hodin jasného nepřímého osvětlení. Toho lze dosáhnout přirozeným slunečním světlem nebo doplňkovým osvětlením, například pěstebními lampami.

Jak letos vypěstovat nejkrásnější petúnie široko daleko: Stačí objevit několik málo známých triků zvaných „tajemství mistra zahrádkáře“

Já sama jsem si jednu koupila už před 4 roky a dodnes mi spolehlivě slouží. Tehdejší investice cca 800 Kč se mi tak skvěle vyplatila, protože mladým rostlinkám se pod takovým světlem daří rozhodně mnohem lépe. A já tak ušetřím za nákup drahých sazenic.

Vhodná teplota pro výsev petúnií

Teplota hraje klíčovou roli při probouzení života v semenech petúnie. Ideální rozmezí pro klíčení je 22-26 stupňů Celsia. Toto teplo urychluje vznik klíčků, které jsou obvykle viditelné do 5-14 dnů po výsevu. „Pokud se klíčky neobjeví, je obvykle třeba provést nový výsev. Semena totiž nejspíš nebyla čerstvá,“ radí zahradnice Jana N. z Olomouce. Více o této problematice už Chalupáři-Zahrádkáři psali v dřívějším článku.

Díky této technice petúnie pokvetou až do pozdního podzimu iZdroj fotografie: Pixabay
Aby se petúniím dařilo co nejlépe, pohlídejte si péči o ně už od samotného začátku. Pokvetou tak nádherně, že vám sousedi budou závidět

Jak na vhodnou zálivku

Vzešlé rostlinky zalévejte jemně, abyste zvlhčili půdu a přitom jejich křehké lodyhy a lístky nepoškodili. Voda musí mít pokojovou teplotu, jinak hrozí rostlinkám nepříjemný šok. A pokud už teď víte, že budete mít s takovým zálivkovým režimem problém, přimíchejte do půdy trochu hydrogelu. Ten dokáže udržet vláhu na mnohem delší dobu, jak radí web iReceptář.

Jak by měly vypadat sazenice petúnií po 9 dnech od výsevu

Jak se daří při pěstování petúnií vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články