Asi stěží bychom našli oblíbenější balkonovky, než jsou právě petúnie. Byly vyšlechtěny do tak velkého množství variet, že není problém vyzdobit si jimi truhlíky prakticky v jakékoliv barvě. Aby však bohatě kvetly, nestačí jim jen zálivka. Podpořte je tím správným hnojením i šikovným trikem během samotného sázení do květináče.
Potřebují opravdu hodně místa
I když si domů přinesete sazeničky jen s několika málo květy, nenechte se mýlit, velmi rychle se rozrostou. Dopřejte jim tedy při přesazování dostatek prostoru. A jak ho vypočítat? Pamatujte si, že do truhlíku o délce 50 cm by měly přijít maximálně tři (pokud používáte samozavlažovací, pak o jednu více).
Bohatě kvetoucí petúnie je třeba trochu krotit
Jestliže petúniím dopřejete správné hnojení, velmi brzy se rozrostou. Rostou však do délky a nikoli do šířky. A to je chyba. Na konci léta se díky tomu vytahají a rozhodně nebudou vypadat pěkně. Buďte tedy nemilosrdní a v této fázi zkraťte každý výhon alespoň o třetinu. Kvetení se brzy obnoví, ovšem v ještě větší intenzitě než předtím.
Žádný z výhonů nevynechávejte. Pokud jsou některé ještě příliš malé na radikální zásah, počkejte až trochu dorostou, a proveďte ho později. Jde rovněž o dobrou strategii pro všechny, kdo se nechtějí na 2-3 týdny smířit s rostlinami zcela bez květů. Jednoduše zkraťte na poprvé jednu polovinu výhonů a zhruba o dva týdny později druhou. Efekt bude zaručen.
Po zaštípnutí aplikujte dusík
Jakmile petúnie zaštípnete (v případě děleného zaštípnutí platí tato rada pro oba termíny), pohnojte je hnojivem bohatým na dusík. Ten pomáhá vyzrávání pletiv a celkovému růstu. Dále aplikujte komplexní hnojiva určená pro výživu květů, a to nejlépe každých 14 dní. Petúnie jsou zkrátka v tomto ohledu trochu náročné, za správnou péči se vám však bohatě odvděčí.