Aby byly vaše petúnie opravdu krásné a velké, aplikujte k jejich kořenům roztok s kyselinou citronovou. Je opravdu vynikající.
Chcete, aby vaše petúnie zahradní (Petunia × atkinsiana nebo Petunia hybrida) byly co nejkrásnější? Dopřejte jim dostatek slunce a teplejší místo bez působení přímého deště. Často je zalévejte (za slunečného počasí klidně každé dva dny) a používejte hnojivo s vyšším obsahem vápníku a železa. Nádherných a zdravých květů však docílíte také použitím kyseliny citronové.
Kyselina citronová funguje i na květiny
Možná znáte kyselinu citronovou ze své domácnosti. Používá se jako dochucovací prostředek jídel a nápojů. Je vhodná jako přírodní konzervační látka, protože zabraňuje růstu bakterií, kvasinek a plísní. Je součástí čistících prostředků, dokáže odstranit vodní kámen ze žehličky nebo rychlovarné konvice. Co však mnozí neví, je fakt, že je vhodná také jako doplněk pro květiny. Snižuje riziko jejich onemocnění a zlepšuje jejich vzhled.
Jak připravit hnojení s kyselinou citronovou
Jsou dva způsoby, jak roztok na petúnie připravit. Smíchejte 10 litrů teplé vody se 3 lžičkami kyseliny citronové. Nebo můžete použít 12 gramů kyseliny citronové, 7,5 gramů síranu železnatého a 3 litry studené vody. Jedná se o skvělý doplněk výživy nejen pro petúnie, ale všechny květiny, které potřebují kyselejší půdu.
Oba druhy zálivek přidávejte ráno nebo večer přímo ke kořenům. Jeden keřík spotřebuje cca 1 litr roztoku. Těšit se pak můžete ze zdravé květiny a překrásně zbarvených okvětních listů. Pokud budete roztok aplikovat rozprašovačem na listy, zabráníte tak navíc jejich žloutnutí. Listy budou oživené a krásně zelené. Pro ještě lepší vývoj je však nezapomeňte zaštípnout.
Které balkonovky ocení hnojení kyselinou citronovou
Petúnie však nejsou jedinými květinami, jimž tento postup skvěle prospívá. Na kyselinu citronovou budou dobře reagovat i:
- Lobelka drobná (Lobelia erinus)
- Begónie bolívijská (Begonia boliviensis)
- Smatovka alias černooká Zuzana (Thunbergia alata)
- Fuchsie (Fuchsie)
- Million bells (Calibrachoa)
- Paprskovka nádherná (Osteospermum eclonis)
- Měsíček lékařský (Calendula officinalis)
- Hledíkovka (Nemesia strumosa)
- Muškáty (Pelargonium)
- Begonie hlíznatá (Begonia x tuberhybrida)
- Bacopa (Sutera cordata)
- Perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia)
- Vějířovka nezlomná (Scaevola aemula)