Muškáty luxusně pokvetou celé léto i bez chemických přípravků. Dokonale je totiž vyživí přírodní lektvary, a navíc skoro zadarmo

                   

Muškáty alias pelargonie (Pelargonium) nesmí chybět na parapetu žádného milovníka balkonových rostlin. Nejčastěji se pěstují pelargonie břečťanolisté (Pelargonium peltatum) a nenáročné pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) alias vzpřímené muškáty, ovšem do specifických podmínek se hodí i pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum) čili převislé muškáty nebo velkokvěté kousky (Pelargonium grandiflorum). Bez živin se však neobejdou.

Kávová sedlina pro muškáty

Skvělým prostředkem pro hnojení muškátů je rozhodně kávová sedlina. Kombinace látek, které obsahuje, aktivně stimuluje tvorbu květenství a napomáhá také lepšímu vybarvení květů. A jak toto hnojení připravit? 15 gramů usušené kávové sedliny rozmíchejte v 5 litrech vody a nechte přes noc odstát.

Voda použitá k domácí přípravě roztoku by neměla být chladnější než 20 °C. To totiž napomáhá lepšímu vyluhování cenných látek. Nakonec zbývá toto hnojivo už jen přecedit a použít jako zálivku. Hnojení opakujte nejméně jednou za týden, jedině tak získáte jistotu, že bude přísun živin dostatečný.

Příprava jódového hnojiva pro muškáty

Neméně důležitým minerálním prvkem důležitým pro bohaté kvetení muškátů je také jód. Urychluje tvorbu květenství a zvyšuje počet poupat, takže pokud máte dojem, že se vaše muškáty v tomto ohledu „nesnaží“ dostatečně, zajděte do lékárny pro tekutý jód, určený jako doplněk stravy. A jak ho použít?

iZdroj fotografie: Depositphotos

K přípravě hnojiva pro muškáty stačí rozpustit 1 kapku jódu v 1 litru teplé vody. Na jednu rostlinu budete potřebovat asi 50 ml této zálivky. Dbejte však na to, aby se při zalévání kapalina nedostala na listy nebo kmínek muškátů. Hnojení je nutné vždy provádět přímo na substrát, jinak hrozí poškození jemných rostlinných částí.

Hnojení muškátů mlékem

Pokud jste museli své muškáty z jakéhokoliv důvodu seříznout, pak je v dalším růstu podpoříte díky mléku. Bude vám stačit 100 ml mléka rozmíchaného v jednom litru vody. Toto hnojení používejte střídavě s pravidelnou zálivkou. K doplnění zásob draslíku, kterého není v mléku dostatek, pak jednoduše pomůže popel vmíchaný do substrátu (postačí jedna vrchovatá lžička na rostlinu).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Banánový čaj pro muškáty

Využít lze i kuchyňský odpad, kterým je slupka z banánu. Vezměte 3 kusy a zalijte je třemi litry vroucí vody. Nádobu (nejlépe sklenici) uzavřete a postavte na teplé místo a nechte 4 až 5 dní odpočívat. Nakonec vše přeceďte a před použitím zřeďte banánový čaj v poměru 1:1. Používejte jako běžnou zálivku jednou týdně. Zbylé hnojivo lze skladovat v lednici, ovšem nanejvýše týden.

Skvěle se hodí i pro jiné rostliny, kterým se bude dařit na slunném balkoně vedle muškátů. Jde například o hledíkovku (Nemesia strumosa), sporýš (Verbena), petúnii zahradní (Petunia × atkinsiana nebo Petunia hybrida), paprskovku (Osteospermum eclonis) nebo vějířovku (Scaevola).

Jaká přírodní hnojiva na svém balkoně nebo na zahradě používáte vy?

Naučte se, jak si vyrobit univerzální růstové hnojivo pro vaše rostliny z obyčejných slupek od banánu
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články