Jakou půdu zvolit pro výsadbu muškátů a surfinie, aby byly krásnější než kdykoliv předtím? Hodně na tom záleží

                   

Pohled z okna na nádherně vyzdobený balkon nebo terasu patří k těm, jimž se jen tak něco opravdu nevyrovná. Pojistěte si letos kvetení svých muškátů a petúnií díky několika šikovným trikům, které jsou prověřeny generacemi. Obejdete se bez drahých přípravků z obchodu a nálož květů bude vždy zaručena.

Pro jaké květiny se tipy hodí

Vcelku nezáleží na tom, zda v truhlíku pěstujete staré známé muškáty břečťanolisté (Pelargonium peltatum), nenáročné muškáty páskaté (Pelargonium zonale) alias vzpřímené muškáty, muškáty štítnaté (Pelargonium peltatum) čili známé jako převislé muškáty nebo velkokvěté krasavce (Pelargonium grandiflorum). U všech tyto triky využijete. Nehodí se jen pro nejrůznější druhy vonných muškátů.

A co petúnie? Tento postup lze aplikovat jak na oblíbené petúnie zahradní (Petunia × atkinsiana nebo Petunia hybrida), tak i na jejich obdobně vypadají příbuzné Million bells (Calibrachoa). Ale hodí se i pro jiné balkonovky, jako je například dvoutvárka (Dimorphotheca), lobelka (Lobelia), nepravá myrta (Cuphea), sporýš (Verbena), dvouzubec (Bidens), libora (Lantana) či bakopa (Bacopa).

Hnojivo pro kvetení balkonovek

Pro začátek nastartujte jejich růst tím správným hnojivem. Pro ideální směs budete potřebovat:

  • 10 litrů horké vody,
  • 10 kapek zelené skalice,
  • 10 kapek jódu,
  • 1 polévkovou lžíci amoniaku.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Do vhodné nádoby nalijte 10 l horké vody. Přidejte kapky zelené skalice a jódu a promíchejte. Poté zřeďte v samostatné nádobě amoniak s trochou vody a přilijte ho do kyblíku. Dobře promíchejte. Nakonec nalijte roztok do rozprašovače a dobře ošetřete listy. Petúnie je ovšem vhodné zalévat spíše ke kořenům. V obou případech se však snažte vyhnout potřísnění květů.

Aplikace pro urychlení kvetení

Postihl vaše balkonové rostliny nepříjemný výkyv studeného počasí a vy jim nyní potřebujete vrátit ztracenou vitalitu? Pak jednoduše nalijte 250 ml této tekutiny ke kořenům každé rostliny. Pamatujte však na to, že půda musí být předem navlhčena. Tohle je velmi důležité, protože jinak může dojít k nechtěnému popálení kořenů!

iZdroj fotografie: Pixabay

Tip pro kvalitní substrát

V této době je většina balkonových rostlin již vysazena, přesto se jim však mnohdy nedaří tak, jak byste nejspíš chtěli. A co s tím tedy dělat? Pokud máte v okolí kvalitní listovku, pak ji ještě do truhlíku přimíchejte. A vyplatí se přidat do něj také hydrogel, který pomáhá zadržovat vodu a udrží tak rostliny déle ve vlhku.

Zároveň je však ochrání před nebezpečným přemokřením, protože vodu uvolňuje postupně a vždy jen v takovém množství, aby se zemina okolo něj rovnoměrně navlhčila. Vy tak nebudete muset svá okna zalévat tak často a jako bonus budou všechny vaše balkonovky v mnohem lepší kondici než během jakékoliv předchozí sezony.

Jak se staráte o své muškáty a petúnie vy?

Chcete mít letos nádherné muškáty v závěsných květináčích? Podívejte se na osvědčené tipy
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články