Účinné krmení pelargónií: Po droždí a cukru vykvetou jedna báseň

Krystalový cukr se nehodí jen jako přísada do pečení. Naopak – připravíte z něj opravdu účinné a přitom levné hnojivo třeba pro muškáty.

Účinné krmení pelargónií: Po droždí a cukru vykvetou opravdu luxusně i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Muškáty se svými zářivými barvami a vytrvalými květy jsou již dlouho ceněným základem domácích zahrad a interiérů (ano, dokážou vás totiž svými květy potěšit i v zimě na parapetu). Tajemství uvolnění jejich plného kvetoucího potenciálu obvykle spočívá v umění účinného přikrmování, zejména v klíčovém období začátku jara. Dnes se s vámi ráda podělím o jednoduchou, ale velmi účinnou metodu výživy mladých pelargonií pomocí tak skromných ingrediencí, jako jsou kvasnice a cukr (ten doporučuje například i web VašeLepšíÚčetnictví).

Síla kvasinek: Katalyzátor růstu

Myšlenka použití kvasinek v zahradnictví se může zpočátku zdát netradiční, má však kořeny v hlubokém pochopení půdní biologie a výživy rostlin. V podobě hnojiva totiž dokážou skvěle stimulovat explozi prospěšné mikrobiální aktivity, a tím zvýšit úrodnost půdy a podpořit silný růst rostlin – více už o této problematice Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve. Tento jev nejen posiluje kořenový systém muškátů, ale také podporuje plodnou tvorbu poupat, čímž doslova připravuje půdu pro velkolepé období kvetení.

Aby muškáty v létě bohatě kvetly: Hnojivo pro ně si snadno vypěstujete sami, stačí rozlomit listy aloe vera

Příprava dokonalého kvasnicového hnojiva

K přípravě tohoto zázračného růstového elixíru budete potřebovat třílitrovou sklenici, do které přidáte půl lžičky sušeného droždí (o jeho výhodách informovali Chalupáři-Zahrádkáři zde) a čtyři lžičky cukru. Ovšem vsadit můžete i na přidání banánové slupky nakrájené nadrobno a slupky jedné středně velké cibule, čímž do léto výživové směsi vnesete jako bonus i množství vitamínů a mikroživin. Vše zalijte vychlazenou převařenou vodou, důkladně promíchejte a nechte tři dny stát na teplém místě. Po zředění v 10 litrech vody pak vše použijte jako zálivku.

Aby měly letos vaše pelargonie alias muškát opravdu krásné květy, dopřejte jim to správné hnojivo. Pomoci jim může docela obyčejný cukr. iZdroj fotografie: Pixabay
Aby měly letos vaše pelargonie alias muškát opravdu krásné květy, dopřejte jim to správné hnojivo. Pomoci jim může docela obyčejný cukr

Kouzelný prvek: Jód

Magazín iReceptář nedá dopustit na jiný způsob hnojení muškátů – jód alias jodovou tinkturu. Jeho schopnost bojovat proti parazitickým houbám a plísním, zmírňovat stresové faktory a zvyšovat odolnost rostlin z něj dělá neocenitelný doplněk zahradníkovy výbavy. V kombinaci s kvasnicemi a cukerným hnojivem může jód výrazně zvýšit potenciál kvetení muškátů, což jistojistě povede k nepřetržité přehlídce zářivých květů. A kolik jódu použít? Jednu kapku na rostlinu zředěnou v dostatečném množství vody. Aplikujte každý týden a uvidíte, jak se bude letos vašim balkonovým rostlinám dařit.

Jaká přírodní hnojiva používáte pro muškáty nejraději vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články