Zachraňte usychající vřes – díky tomuto životabudiči opět rozkvete jako mávnutím kouzelného proutku a potěší vás barvami

                   

Vřes obecný (Calluna vulgaris) se na našich zahradách uplatňuje jako středně vysoká rostlina. V přírodě může být až 80 cm vysoký, ovšem běžné zahradní odrůdy obvykle dosahují jen nějakých 50 cm na výšku. Jeho výhonky mohou být vzpřímené nebo plazivé, a hodí se tak na rozličná stanoviště. Listy připomínají malé jehličky a jsou stálezelené a drobné. Na větvičkách bývají uspořádány diagonálně. Pokud však začnou opadávat, udělali jste někde chybu.

Žlutý vřes nutně nemusí být špatný

Ovšem bylo by chybou tvrdit, že vřesy jsou vždy pouze zelené. Naopak. Jejich barva se totiž mnohdy výrazně liší v závislosti na odrůdě. Jejich listy se tak mohou vybarvovat v mnoha odstínech šedé, žluté, a dokonce i oranžové. Ale pozor na jejich umělé zabarvování sprejem. I to se bohužel leckdy děje. A poznáte to podle kontroly mladých výhonků. Pokud odrůstají v jiné barvě, je jasné, že byl vřes takto ošetřen.

iZdroj fotografie: Pixabay

Životabudič pro všechny vřesy

Pokud si však v obchodech pořídíte zelený vřes a teprve doma vám změní zbarvení listů, pak je jasné, že se o žádnou odrůdovou rozmanitost nejedná. Naopak, chyba bude na vaší straně, a to konkrétně ve špatné péči. Nejčastěji je problémem nevhodně zvolený substrát. Vřes potřebujete vždy výhradně ten propustný, lehký a velmi výrazně kyselý. Mnohdy stačí jedna nebo dvě lžíce opravdu kvalitní rašeliny vmíchané do substrátu a začnou se dít zázraky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pamatujte také, že jim nejlépe vyhovuje slunné stanoviště a přístup čerstvého vzduchu. Právě proto je vřesům lépe na balkoně a nikoli třeba v obývacím pokoji. Tady se nikdy nebudou cítit dobře a velmi brzy uhynou. Jakmile si vřes přinesete z obchodu, ihned ho přesaďte do většího květináče s vhodnou zeminou. Na dně nádoby je vždy důležité vytvořit drenážní vrstvu z hrubého štěrku. Substrát pokryjte borovou kůrou, která zabrání odpařování vlhkosti.

Zálivka vřesu jako základní kámen

Vřes nemá rád přeschnutí. Jakmile se to stane, nejspíš ho už nezachráníte. A jak mu tedy zajistit dostatek tekutiny? Postupujte tak, aby byl substrát vždy vlhký. Zároveň se však snažte nenamočit jeho stonky a listy. Nesvědčí jim to a velmi rychle se mohou vyskytnout houbová onemocnění. Před mrazy pak nezapomeňte tuto atraktivní rostlinu přesunout na vhodné zimoviště, kde bude moci bez potíží přečkat až do jara. K vřesu můžete jako podrost přisadit:

  • břečťan popínavý (Hedera helix),
  • barvínek větší (Vinca major),
  • popenec obecný (Glechoma hederacea).
iZdroj fotografie: Pixabay

Mělo by jít o chladné a tmavé místo. Ovšem nikoli zcela bez přístupu denního světla. Nezapomeňte také odstřihnout odkvetlé květy. Pamatujte si, že při dodržení všech důležitých požadavků a pravidel péče vám vřes vydrží v pořádku po mnoho sezón. Každý podzim vám navíc bude velmi pěkně kvést. A nezáleží na tom, zda ho na jaře přesadíte do záhonku, nebo zda se rozhodnete ho pěstovat ještě jednu nebo dvě sezóny jako hrnkovku.

Už víte, jak pěstovat vřes na zahradě, nebo se vám naše tipy skutečně hodily?

Naučte se, jak na zahradu vysázet vřesy a vřesovce. Už nikdy vám tak nezežloutnou ani neuschnou
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články