Červnové krmení mrkví: Za popel a jód se odvděčí krásnou úrodou

Pokud chcete šťavnatou a křupavou mrkev, nesmíte ji co do výživy zanedbávat. Sáhnout můžete klidně po té z domácích zdrojů.

Červnové krmení mrkví: Za popel a jód se vám odvděčí krásnou úrodou i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Mrkev je na ty správné živiny poměrně náročná – není tedy divu, že zahrádkáři v jejím případě často sahají po univerzálních hnojicích směsích. Ne vždy je to však třeba. Skvěle ji vyživíte i z domácích zdrojů – pomůže vám jód a bramborové slupky. Stačí jen vědět, jak je správně nakombinovat a použít. Není na tom vůbec nic těžkého.

Jak hnojit mrkev jódem a slupkami

Usušte slupky na radiátoru nebo v troubě a pak je v mixéru nebo mlýnku na maso rozdrťte na mouku. Pak už jen stačí ji rozprášit na zeminu kolem rostlin a zalít jódovou zálivkou (postačí 5 kapek na 10 litrů vody). Nic víc není třeba. Pokud vám bramborový prášek zbude, nevyhazujte ho. Je možné ho uskladnit, ideálně v plátěných pytlících.

Tohle šikovné, a přitom extrémně levné hnojivo z bramborových slupek ovšem nemusíte používat jen na mrkev. Skvěle se podle webu TakToJeNášSvět hodí třeba i na okurky, melouny, dýně a cukety. Ovšem jen správné hnojení nestačí – pohlídat si musíte i optimální podmínky. Jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili, mrkvi se nejlépe daří, když roste trochu ve stínu. Každodenní úpal na exponovaném místě zahrady jí rozhodně nesvědčí – na to pamatujte.

Dodržení přesných zásad přinese letos rekordní sklizně zeleniny. Jedna mrkev může váži až deset kilogramů

Jak hnojit mrkve popelem

Asi měsíc před sklizní mrkve však už není používání jódu vhodné, proto můžete toto hnojivo nahradit osvědčeným výluhem z dřevěného popela. Nejlepší poměr je přibližně 1 šálek popela na 4 litry vody. Směs nechte odstát a popel usadit na dně. Poté můžete přelít čistý výluh do jiné vhodné nádoby (vyhněte se kovu, mohl by zničit některé prospěšné látky).

Aby si mrkev uchovala svou čerstvost ještě dlouho po sklizni, měli byste ji správně uskladnit – pomoci vám může docela obyčejný písek iZdroj fotografie: Pixabay
Mrkev je mezi zahrádkáři opravdu velmi oblíbená. Aby však vždy plodila opravdu maximálně, musíte ji správně pohnojit.

Výluh z dřevěného popela je možné použít jako tekuté hnojivo nebo postřik na listy rostlin (v takovém případě ho ještě trochu nařeďte a přeceďte), a to nejlépe každých 14 dní až do konce plodného období. A na obávané mšice použijte česnek, jak radí web iReceptář (jeho účinky může ještě zesílit použití octa a máty, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také radili).

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o mrkev?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články