Jak na mšice bez chemie: Nesnáší ocet a vůni máty

Mšice dokážou zahrádkáře mnohdy značně potrápit. Stačí na ně však vyrukovat s přírodními prostředky a rychle zmizí.

jak se zbavit mšic i Zdroj fotografie: Marco Vinci / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud se na vaší zahradě objeví mšice (a s příchodem léta jde skoro o jistotu), pak proti nim zakročte s pomocí přírodních prostředků. Jeden z nich najdete v kuchyni a ten druhý si můžete natrhat na zahrádce nebo třeba u řeky. Pokud přípravky z nich použijte správné, pak uvidíte, že se s vámi mšice navždy rozloučí

Využijte sílu octa

Ocet, který je základem většiny kuchyní, se ukazuje jako impozantní zbraň proti mšicím. A jak ho použít? Můžete si vybrat hned z několika možností.

  • Vytvořte octový postřik: Smíchejte stejné díly vody a bílého octa ve spreji. Postižené rostliny důkladně postříkejte (zaměřte se na spodní strany listů, kde se často mšice ukrývají). Kyselina octová v octě narušuje buněčné membrány mšic a účinně je likviduje.
  • Použijte pasti z octa: Mšice přitahuje žlutá barva. Žluté plastové kelímky nebo misky naplňte směsí octa a vody. Poté je zavěste poblíž svých rostlin a počkejte, až do nich mšice nalezou a utopí se.

Vsaďte na vůni máty

O silné vůni máty je známo, že odpuzuje mšice, což z ní činí vynikající přírodní odstrašující prostředek. I tuto skvělou rostlinu můžete použít několika způsoby.

  • Pěstujte mátu kolem postižených oblastí: Pokud ji strategicky rozmístíte kolem své zahrady (a to zejména v blízkosti náchylných rostlin), budete mít vyhráno. Její silné aroma působí jako přirozený odpuzovač mšic a odrazuje je od napadení okolních rostlin.
  • Mátový postřik: Udělejte si mátový postřik – je to jednoduché. Připravíte ho namočením hrsti lístků máty ve vroucí vodě. Po vychladnutí tekutinu sceďte a nalijte do rozprašovače. Nastříkejte tento roztok na své rostliny a věnujte zvláštní pozornost zejména oblastem zasaženým mšicemi. Postřik aplikujte sprej každých pár dní, abyste zachovali jeho účinnost.
  • Mátové sáčky: Ušijte si malé sáčky naplněné sušenými lístky máty a rozmístěte je po zahradě (zejména v blízkosti rostlin náchylných na mšice). Vůně uvolňovaná ze sáčků tyto škůdce odpuzuje a pomáhá chránit vaše rostliny před napadením.
Jak na mšice bez chemie iZdroj fotografie: Depositphotos

Další tipy pro kontrolu mšic

Při menším napadení ručně odstraňte mšice z rostlin silným proudem vody nebo pomocí rukou v rukavicích. Na zahradu si také můžete pozvat užitečný hmyz. Jde například o slunéčka nebo larvy pestřenek. Přitáhněte do své zahrady tento užitečný hmyz výsadbou vhodných květin (jde například o měsíčky a sedmikrásky) nebo s pomocí žlutých stuh uvazovaných na rostliny. Tito užiteční predátoři vám pomohou udržet populace mšic pod kontrolou.

Pravidelně také kontrolujte svých rostlina v případě potřeby rychle zasáhněte. Zdravé, dobře živené rostliny jsou totiž vůči napadení mšicemi odolnější. Zajistěte proto, aby všechny pěstované do druhy dostávaly náležitou péči, včetně vhodného zavlažování, hnojení a prořezávání a pozorujte také jejich zdravotní stav – pozor dejte zejména na zasychání a opadávání listů. Tím podpoříte jejich celkovou sílu a odolnost.

Jak proti škůdcům na zahradě bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články