Na podzim je třeba jabloně pohnojit tím správným způsobem. Pokud to neuděláte, pak vás úroda v příštím roce velmi pravděpodobně zklame.
Na podzim je třeba se postarat o úrodnost jabloní v následujícím roce. Nechávat vše jen na přírodě by totiž byla chyba. Sáhnout musíte po těch správných živinách, které vaše stromy právě teď potřebují k tomu, aby přežily zimu.
Na podzim pomůže draslík
Tou živinou, které jabloně právě teď potřebují, je draslík. Pomáhá totiž rostlinným pletivům vyzrát ještě před příchodem zimy, takže jabloním nehrozí tak velké riziko omrznutí. A jako bonus jim bude v příštím roce pomáhat s lepším transportem vody, v pletivech, což v konečném důsledku povede k větší šťavnatosti a křupavosti plodů.
Podle webu Agricote vám mohou pomoci standardní hnojiva z obchodu, ale přírodnějším řešením je obyčejný dřevěný popel. Na mladý strom stačí tři šálky, ty větší potřebují dvakrát více. Nejlépe uděláte, pokud okolo kmene vykopete 30 cm hluboké rýhy a popel nasypete do nich. Budete tak mít jistotu, že se vylouhované živiny dostanou přímo tam, kde je třeba.
Spadaná jablka strom nepohnojí
Někteří zahrádkáři si myslí, že k pohnojení stromu stačí spadaná jablka, jak píše web GardeningKnowHow. Ta však neobsahují ty živiny, které dřeviny v tomto období potřebují. Navíc pokud je necháte na trávě příliš dlouho, riskujete tím znehodnocení trávníku i dekorativních prvků.
Jejich postupný rozklad rovněž může způsobit plísňové infekce, které se pak mohou velmi snadno rozšířit i na sousední rostliny (zvlášť v případě, že ovocný strom sousedí se zeleninovým nebo okrasným záhonem). A choroby a plísně se také mohou přenést i na samotné stromy a jen stěží je pak budete uzdravovat.
Pokud se cítíte kreativně, pak se otlučená jablka mohou stát hvězdami vašeho příštího kuchyňského experimentu. Uvařte z nich lahodnou jablečnou omáčku nebo se třeba pusťte do výroby jablečného octa. Je to skvělý způsob, jak proměnit už jinak nepotřebné ovoce v dokonalý doplněk vaší spíže. A svěřit je samozřejmě můžete i kompostu.