Stávají se z maliníků plevelné rostliny? Vysaďte k nim otravné sousedy a plody plné sladké šťávy budete sklízet až 6 měsíců v roce

                   

Ostružiník maliník (Rubus idaeus) patří mezi keře menšího vzrůstu, které najdete na téměř každé zahradě. Tento druh je typický složenými listy, chutnými červeným plody a bujným růstem. Poslední z charakteristik může pěstitel brát jakožto pozitivum, ale také jako velké negativum. Maliník si totiž dokáže na vašem pozemku uzurpovat velký kus místa, a to za poměrně krátký čas.

Energie jdoucí mimo plody

Problém nespočívá pouze v zabrání prostoru na zahradě. Maliníky totiž skrze své rozrůstání vytlačují jiné rostlinné druhy. A jelikož všechnu svou energii vkládají do růstu, nezbývá jim mnoho na tvorbu plodů. Ty jsou pak malé a ne zrovna chutné. Nemusíte se ale ničeho obávat, nadprůměrnou rozmnožovací schopnost tohoto ovocného keříku (pomocí podzemních výhonků) lze poměrně snadno zastavit pomocí několika metod. První z nich je založená na výsadbě vybraných druhů rostlin.

Vysaďte k nim otravné sousedy

Fazol obecný, vědeckým názvem Phaseolus vulgaris, nebo jiní zástupci tohoto rodu mají schopnost bránit rozvoji kořenového systému maliníku. Na vině je tajná zbraň v podobě hlízkatých bakterií, díky kterým luskoviny poutají velké množství dusíku. Ovocný keř tak nemá možnost se rozšířit, jelikož mu vysoká koncentrace zmíněného prvku brání v cestě. Tímto opatřením se dočkáte nejen maliníků obsypaných plody, ale navíc také chutných fazolových lusků.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyzkoušet můžete také vysazení některého druhu šťavelu (Oxalis). Jedná se o poměrně drobné rostlinky. Jsou charakteristické trojčetnými, trojúhelníkovitými listy, které jsou po rozkousání kyselé. Do zeminy, ve které rostou, vypouštějí třísloviny. Ty se maliníkům moc nezamlouvají, a tak raději budou svou pozornost směřovat pořádnému vyživení nadzemní části (včetně plodů). Při této metodě ovšem mějte na paměti, že některé šťavele jsou plevelné druhy a mohou se vám na zahradě snadno přemnožit.

Jak ostříhat maliny

Dalším způsobem usměrnění bujně rostoucích maliníků je použití různých mechanických zábran. Stačí, když kolem keřů vykopete menší příkop. Do toho vložte např. plůtek z kovu či jiného netoxického materiálu, který následně zahrabte. Uvidíte, že maliníkové výhony se přes něj nedostanou. Rostliny na uzdě udrží také pravidelné ostříhání prováděné na podzim po sklizni.

Jak jste si při přemnožení maliníku počínali vy?

Nevíte, jak provést sestřih ostružiníku maliníku? Nebojte, není to nic složitého
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články