Díky těmto strategiím výživy se vašim jahodám bude dařit. Ať už se rozhodnete pro jednoduchost amoniaku, nebo pro komplexní přístup.
Než se ponoříme do šťavnatých podrobností o hnojení jahod, věnujme chvíli historickému vývoji těchto lahodných plodů. Jahody dráždí chuťové pohárky již od dob starého Říma, kde se konzumovaly nejen pro svou sladkou chuť, ale využívaly se také k léčebným účelům. Moderní zahradní jahody, na kterých si dnes pochutnáváme, začaly svou cestu ve Francii v 18. století, a to díky experimentu s křížením odrůd z Chile a Severní Ameriky. Díky tomu vznikly šťavnaté velké plody, na kterých si pochutnáváme.
Potřeba srpnové výživy
S příchodem srpna jsou podle webu RhylJournal vaše jahodníky v rozkvětu své síly. Toto období je klíčové, protože rostliny potřebují dostatek živin, aby během příštího roku vytvořily tak velké a šťavnaté plody, jaké od nich očekáváte. Jak ale nejlépe zajistit, aby vaše jahody dostávaly přesně to, co potřebují? Jedním z nejjednodušších a zároveň nejúčinnějších způsobů, jak zvýšit úrodu jahod v srpnu, je hnojivo na bázi čpavku. Zde je vysvětlení, proč čpavek dělá zázraky:
- Dodávka dusíku: Čpavek (NH3) je bohatý na dusík, klíčovou složku, která napomáhá rychlému růstu rostlin a vývoji živých a zdravých plodů.
- Také pomáhá zvětšovat a dělit buňky: Pravidelné přihnojování roztokem čpavku tak může vést k viditelně větším jahodám.
Příprava čpavkového hnojiva
K přípravě tohoto účinného lektvaru budete potřebovat jen 10 litrů odstáté vody pokojové teploty (dešťová voda je vhodná, ale nesmí být příliš studená) a 3 polévkové lžíce čpavku. Ten jednoduše důkladně rozmíchejte ve vodě a hotový roztok použijte jako vydatnou zálivku. Nezapomeňte, že je důležité vyhnout se promáčení listů, aby nedošlo k jejich poškození, jak radí web Johnson.
Hodit se může i vydatnější hnojivo
Pro ty, kteří chtějí udělat něco navíc, může být vstupenkou k bohaté úrodě vytvoření komplexnější směsi živin. Jedná se o směs syrovátky, jódu a dřevěného popela. Do 10 litrů vody nalijte 2 šálky syrovátky a půl lžičky jódu a přisypte 120 gramů dřevěného popela. Směs dobře promíchejte v kbelíku, dokud se všechny složky zcela nespojí. Rovněž použije jako zálivku. A určitě nezapomínejte ani na správné mulčování nebo sanitární střih, o nichž Chalupáři-Zahrádkáři informovali už dřív.