Co pěstovat v únoru: Už teď lze začít pracovat na úrodě paprik a lilku

Únor už je pro pěstitele plný nadějí. Pěstovat můžete ze semen na parapetu rané saláty, ale i papriky či lilky.

Sazenice v květináčích i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Únor už je pro zahradníky nadějný. Teploty venku jsou sice stále nízké, nicméně mrazy již nejsou tak úmorné a dlouhotrvající, jako tomu bylo v předchozích týdnech. I proto je potřeba přemýšlet, jaké práce na zahradě už se mohou dělat tak, aby přinesly více užitku nežli škody, a postupně si v hlavě urovnat, jaké plodiny byste rádi tento rok zkusili. Já už své oblíbené stálice mám, i tak ale ráda zkouším i nové plodiny a vždy se těším, jestli semena vzejdou. A vy víte, jaká semena můžete už v únoru vytáhnout?

Jestli únor vodu pustí, tak ji březen na led zhustí

Jste znalci lidových pranostik? Bohužel se většina z nich posledních několik let nemá šanci obhájit. Vlivem globálních klimatických změn se mění podmínky i v České republice, což vidíme například v abnormálně teplých letních měsících. I ostatní měsíce jsou ale jiné, než bývaly ještě před několika lety. Loňský leden, konkrétně hned jeho první den, například přinesl nový rekord, kdy bylo naměřeno bezmála 20 °C, píše web Aktuálně.

I to je jeden z parametrů, který je nutné zvážit při pěstování zeleniny. „Loňské léto bylo šílené, málo pršelo a tak jsem musel zalévat všechno z nádrží. Když došla voda, tak z řádu,“ svěřil se nám pan Zdeněk M. z Klatov. Nedostatek vody sužuje většinu obcí a je tak nutné počítat například i s vyššími náklady na zalévání. Podle webu ZahrádkářskáPoradna patří například kořenová zelenina mezi plodiny, které jsou na vodu méně náročné. Díky tomu, že roste do hloubky, není závislá na povrchové vodě.

Příznivé dny pro výsev mrkve na jaře: Začněte 20. dubna

Chytrý způsob výsevu mrkve: Potřeba je jen plastová lahev a škrob

Vytvořte vhodné podmínky

Do vhodného substrátu nicméně už nyní v únoru můžete vesele vysévat semena. Aby se jim dobře dařilo, radí Chalupáři-Zahrádkáři namočit je do peroxidu vodíku na 15 až 20 minut. Tímto krokem zajistíte, že se semínka oživí a nastartují k růstu. Dalším benefitem je bezesporu ochrana před škůdci. Dbejte na to, aby semena byla nová. Starší kousky nemusí vzejít a mohou být náchylné na nemoci a choroby. Dobře se jim bude dařit na světlém parapetu, kde není průvan. Také substrát by měl být bohatý na živiny a minerály.

Sazeničky na parapetu iZdroj fotografie: Piqsels
Sazenice je nutné umístit na světlé místo bez průvanu

Pravidelně semínka zalévejte, ale jen tak akorát. Přílišná vlhkost vede ke vzniku nežádoucích plísní. A co je vhodné vysévat? Chalupáři-zahrádkáři doporučují zasít například celer, papriku, lilek, cibuli, pórek, raný salát či brokolici.

Co pravidelně vyséváte v únoru vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články