Oživte svou zahradu díky dřevinám, které se na podzim vybarvují do fascinující palety barev. Tato pětice se navíc pěstuje snadno

                   

I když je zima už za rohem a zahrada se začíná ukládat ke spánku, rozhodně to neznamená, že na ní musí být „nuda“. Naopak. Sem tam nějaký ten šípek vykukující z keře situaci nezachrání, ty správné dřeviny by ale mohly. Seznamte se s pěti, jež se pěstují opravdu jednoduše a na podzim vás doslova okouzlí svým vzhledem. Máme tipy na exotické kousky, které si však s naším klimatem opravdu skvěle rozumí.

Liliovník nemá své jméno náhodou

Pokud si chcete pořídit vysoký strom, který se rozhodně nebude muset jako solitéra stydět, pak vsaďte na liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera). Hodí se jen do větších zahrad a zasadit ho můžete ještě teď – odvděčí se vám příští rok. Potěší vás nejenom svými květy, které připomínají květy tulipánů, ale i svými skutečnými květy, jež se objevují počátkem léta. Důležité je u něj zejména hnojení, nic jiného nepotřebuje.

iZdroj fotografie: Pixabay

Parocii zná málokdo, je to chyba

Pokud vás někdy v blízkém parku nebo botanické zahradě zaujaly na podzim zářivě červené, lesklé listy trochu připomínají buk, pak to byla nejspíš parocie perská (Parrotia persica). U nás zatím příliš k vidění nebývá, ale je to rozhodně škoda. Potřebuje jen to správné místo. A jak tedy v tomto ohledu neudělat chybu? Dopřejte jí propustnou písčitou půdu a hodně slunce. Ale pozor, ráda se rozrůstá – dejte jí tedy prostor.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Javor je sázkou na jistotu

Obvykle si javor japonský (Acer japonicum) spojujeme spíše se zenovými zahradami, ale rozhodně má co říct i těm klasickým. Na své si přijdou i milovníci bonsají, protože ho lze velmi jednoduše tvarovat. Potřebuje jen správný výběr živin – soustřeďte se na hnojiva s obsahem dusíku. Ten pomůže perfektní podzimní červeni jeho listů. Pokud mu navíc dopřejete provzdušněnou a výživnou zeminu, nemůžete udělat chybu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Jinan – strom z doby dinosaurů

Chtěli byste mít doma skutečnou živou fosílii? Pak byste měli vědět, že jinan dvojlaločný (Ginkgo biloba) toho ke své spokojenosti opravdu příliš nepotřebuje. Naopak. Přežil na Zemi už tak dlouho, že si poradí i s naším klimatem a dalšími nástrahami. Na podzim jsou jeho listy zářivě žluté a potěší i svými kulatými plody. Zasaďte ho na slunné místo a dobře ho pohnojte. Další péče je už nenáročná a dařit se mu bude i u vás. Před zimou pak přihrňte mladé stromky dobře vyzrálým kompostem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ambroň může dorůst velké výšky

A máme tu posledního adepta na skutečného podzimního krasavce. Půvabná ambroň západní (Liquidambar styraciflua) umí oslnit množstvím nádherně zbarvených listů, přecházejících z oranžové do červené. Je tolerantní ke střihu, takže ji lze vysazovat do menších i větších zahrad. Nezáleží na tom, jaký kultivar si pořídíte, všechny mají nároky na péči víceméně podobné. Živiny, světlo a občasná zálivka – víc není třeba.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dřeviny pro nejkrásnější podzim

Právě teď je ideální čas k tomu, abyste si na svou zahradu nějaké ty okrasné dřeviny zasadili. Dbejte zejména na to, abyste jim při přesazování nepoškodili kořeny a před zimou je zásobili tím správným množstvím živin. Místo chemie z obchodu můžete použít dřevěný popel a těšit se z toho, jak tato přírodní ingredience vašim zeleným svěřencům prospívá. A vsadit můžete i na další půvabné druhy, které vaši zahradu rozzáří.

Skvělým tipem je například ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare), který dokáže rychle vytvořit krásný živý plot, nebo pustoryl panenský (Philadelphus virginalis) či duranta vzpřímená (Duranta erecta), jež snesou i sušší místa. Další na podzim nádherně vybarvenou dřevinou je i brslen japonský (Euonymous japonicus), kterému zdatně konkuruje exotická blýskavka Fraserova (Photinia x fraseri). Už víte, jestli dáte přednost opomíjené parocii, nebo spíše „dinosauřímu“ jinanu?

Dáváte na své zahradě spíše přednost ovocným stromům? Pak si připomeňte správné zásady jejich řezu, aby vám příští rok bohatě zaplodily
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články