Seznamte se s blahočety: Unikátními dřevinami podivných tvarů, kterým se náramně daří v českých zahradách. Skutečný klenot

                   

Araukárie chilská neboli blahočet chilský (Araucaria araucana) je poněkud neobvyklý jehličnan, který svůj původ nachází v horských oblastech Austrálie, Argentiny a Chile. Ve své domovině dorůstá do výšky až 40 metrů, u nás však o mnoho méně (okolo 4–8 metrů). V každém případě má v mladém věku poměrně nepravidelný růst, jenž se stává symetrickým až v pokročilém věku. Je tak velice zajímavým prvkem oživujícím i tu nejnudnější zahradu.

Pěstování blahočetu na zahradě

Dřevinu byste měli pěstovat jakožto solitéru, jelikož kolem sebe potřebuje dostatek místa pro rozvoj dlouhých větví a bujného kořenového systému. Stanoviště pro ni vyberte světlé. Ve stínu dochází k opadu spodních větví. Půdu araukárie vyžaduje dobře propustnou, vlhčí a neutrální až mírně kyselou.

Blízký příbuzný z Oceánie

Známý a oblíbený je i blahočet ztepilý, nazývaný také araukárie různolistá (Araucaria heterophylla). Ten pochází z Norfolku, ostrova nacházejícího se v Tichém oceánu, kde roste jakožto endemit o výšce až 70 metrů. Tento druh se dá v našich podmínkách pěstovat pouze v domácích prostorách, protože nesnese zimy mírného pásu.

Pozor na tvrdou vodu

K prosperitě tento blahočet vyžaduje pobyt v polostínu. Přímé sluneční paprsky by totiž způsobily spálení listů. Ideální je tedy okenní parapet orientovaný na jihovýchod. I tento druh kvůli svým dlouhým větvím potřebuje okolo sebe prostor. K zalévání používejte zejména dešťovku nebo převařenou vodu. Ta tvrdá (bohatá na vápník) mu nesvědčí, jelikož se mu daří pouze v substrátu s mírně kyselým pH. Jednou za 2 týdny k zálivce přimíchejte i univerzální tekuté hnojivo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zimování blahočetu a jeho specifika

Během vegetačního období rostlině svědčí teploty okolo 20 °C. V letních měsících se můžete uchýlit i k letnění na terase či balkoně. S příchodem zimy blahočet přemístěte do místnosti s maximálně 15 °C. Vhodná jsou např. nevytápěná schodiště, haly, zimní zahrady a vstupní prostory.

Blahočety se množí jen obtížně

Svou sbírku blahočetů si můžete v zimních měsících namnožit pomocí vegetativní metody polodřevitého řízkování. Nejedná se ovšem o nic jednoduchého.

  1. Z vrcholové části rostliny odeberte řízek (přibližně 3–5 cm pod prvním patrem větví).
  2. Namočte ho do stimulátoru růstu.
  3. Zapíchněte ho do substrátu pro výsev a množení smíchaného s rašelinou.
  4. Pěstební nádobu přikryjte průhlednou fólií.
  5. Pro správné zakořenění, které přijde za několik měsíců, udržujte teploty okolo 18–20 °C.

Blahočet je rostlina poměrně odolná vůči patogenům a škůdcům. Čas od času ho ovšem může postihnout hniloba kořenů nebo antrakóza, které mají na svědomí mikroskopické houby. Projevují se zejména žloutnutím nadzemní části rostliny a hnědými až černými skvrnami. Co se týče škůdců, na araukárii si rádi pochutnávají červci. Ty najdete v paždí větví nebo mezi jehlicemi a zbavíte se jich pomocí různých olejových přípravků.

Zamlouvá se vám spíše venkovní, nebo pokojový blahočet?

Oblíbenou pokojovou dřevinou je i ibišek. Nezapomeňte na jeho jarní řez
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články