Čas na jarní střih růží: Kdo zapomene, ohrozí kvetení všech rostlin

Aby vám letos růže vykvetly v plné parádě, dopřejte jim ten správný jarní střih. Uvidíte, že jste nikdy neměli krásnější.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Při prořezávání nejde jen o tvarování růžového keře, ale v podstatě o to, aby rostlina soustředila svou energii na tvorbu krásných a velkých květů, jak uvádí web DesateroTváříOsobnosti. Odstraněním odumřelých, poškozených nebo neproduktivních částí rostliny lze totiž tuto krásnou květinu skvěle motivovat k novému růstu.

Prevence chorob a podpora cirkulace vzduchu

Jedním z hlavních důvodů jarního řezu je zlepšení zdravotního stavu rostliny odstraněním všech částí, které by mohly být potenciálním zdrojem chorob. Prořezávání také otevírá strukturu růžového keře, zlepšuje cirkulaci vzduchu a snižuje vlhkost, která může vést k houbovým infekcím.

Načasování je důležité

Nejvhodnější dobou pro prořezávání růží je doba, kdy pupeny začínají bobtnat, ale ještě se neotevřely. Toto období obvykle znamená, že rostlina se dostává z klidového stavu a je připravena vložit energii do nového růstu. Příliš časný nebo příliš pozdní řez může rostlinu vystavit nechtěnému poškození nebo utlumit intenzitu jejího rašení.

Žluté stuhy na růže se vyplatí uvázat už na počátku jara

Zkušení zahradníci vážou na své růže žluté stuhy. Jednoduchý úkon odežene všechny mšice

Jak stříhat růže na jaře

Začněte pečlivou prohlídkou růžového keře, jak radí web  VašeLepšíÚčetnictví. Najděte všechno odumřelé, poškozené nebo nemocné dřevo (obvykle bývá tmavší a může na sobě mít známky hniloby nebo poškození hmyzem). To odstraňte jako první.

  • Řez provádějte pod úhlem 45 stupňů asi 2 centimetry nad pupenem, který směřuje ven. Tento úhel pomáhá odvádět vodu z čerstvé rány a snižuje riziko infekce.
  • K provádění čistých řezů vždy používejte ostré a čisté nůžky. Špinavé nebo tupé nástroje mohou poškodit rostlinná pletiva a zavléci do nich choroby – to mi říkala už moje babička.
Pokud si chcete letos kvetení svých růží opravdu pojistit, pak nezapomene ani na jejich správný střih. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud si chcete letos kvetení svých růží opravdu pojistit, pak nezapomene ani na jejich správný střih

Jak na tvarování růží

Poté začnete své růžové keře tvarovat. Odstraňte všechny větve, které rostou směrem dovnitř ke středu keře. Tyto větve mohou vytvářet hustou korunu, která omezuje světlo a vzduch, což vede k horšímu zdravotnímu stavu rostliny. A pokud je vaše růže stará několik let, zvažte odstranění některých starších větví. Podpoříte tak růst mladších, silnějších větví, které o to bohatěji pokvetou. A při této příležitosti si můžete odebrat i řízky. S množením růží vám může pomoci obyčejný banán, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Jak na jarní střih růží

Jak se o své růže na jaře staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články