Rostliny, které promění každou zahradu ve výstavní poklad. Nevyžadují extrémní péči a kolemjdoucí nebudou stíhat obdivovat

                   

Rostlin, které nabídnou velmi dekorativní vzhled, protože se pyšní purpurově červenými listy, najdeme v přírodě celou řadu. Umožňují nám do zahrady přidat barevné kontrasty a celkově pozvednout její vzhled. Ne všechny dřeviny se však pro pěstování v omezeném prostoru hodí. Přinášíme vám tipy na ty, jež skutečně dokážou zaujmout a jako bonus nevyžadují ani žádnou zvláštní péči.

Červená švestka a její přednosti

Velmi oblíbená je kupříkladu červená švestka Prunus cerasifera pissardii. Jde o malý listnatý strom z východní a střední Evropy a střední a jihozápadní Asie (přesnou lokalizaci jejího prvního výskytu neznáme). Pro milovníky zahradní estetiky je zajímavá z více důvodů. Ve hře totiž nejsou jen její červené listy, ale třeba i fakt, že vždy kvete dříve, než se objeví její olistění. Tehdy se doslova obaluje malými růžovými květy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V zimě pak potěší lesklou kůrou načervenalého odstínu, tak charakteristickou pro rod Prunus. Při dobré péči může dosáhnout výšky asi 8 metrů s šířkou koruny okolo 4 metrů, ale nevadí jí ani častý sestřih nebo tvarování. Navíc velmi dobře snáší chladné podnebí a neublíží jí ani opravdu silné mrazy. A je odolná i proti suchu a poměrně vysoké úrovni znečištění. Není tedy divu, že se s ní můžete často setkat v městských parcích.

Seznamte se s efektní hořící trávou

Říká se jí také cypřiš letní, ale na správnou stopu vás nejspolehlivěji dovede její latinské jméno Kochia scoparia, případně český ekvivalent bytel metlatý. Jde o rostlinu, kterou lze velmi efektně použít pro obrubu záhonů nebo oddělení jednotlivých částí zahrady. Své pravé kvality však prokáže na podzim, kdy se ze svěží zelené promění v nádherně červenorůžově zbarvenou krasavici. Svým vzhledem navíc připomíná jehličnan, proto přezdívka letní cypřiš.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rodinu červených dřevin rozšiřuje zmarličník

Máme na mysli zmarličník japonský (Cercidiphyllum japonicum). Jde o menší, obvykle velmi bohatě rozvětvený strom nebo větší keř. Jeho zaoblené červeno-zelené listy vytvářejí hustý baldachýn, který na podzim zežloutne a opadá, ještě předtím vás však potěší svým aromatem karamelu. Může dorůstat výšky až 15 m, ale nemá problém s tvarováním. Na umístnění a půdu je opravdu nenáročný a hodí se i pro solitérní výsadbu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další nápady na červené dřeviny

Skvělým adeptem je také okrasný hloh. V plné síle dorůstá až 7 metrů, ale jeho průměr koruny nepřesahuje 5 metrů. Hlavní ozdobou hlohu jsou světle růžové květy, na podzim se pak objevují červenooranžové plody, které neopadávají ani v zimě. Podobně je na tom se vzhledem plodů i trnitá cesmína (třeba odrůda J.C. van Tol). Sázkou na nevšednost jsou také vilíny nebo třeba exotická albízie.

Seznamte se se zásadami péče o okrasné dřeviny. Se správným řezem nehrozí, že vám přerostou přes hlavu
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články