Česnek, skořice a hřebíček: Růže budou zdravé a škůdci se jim vyhnou obloukem

Správná péče o růže vůbec nemusí zahrnovat aplikaci chemických prostředků z obchodu – mnoho pomocníků najdete i doma.

Česnek, skořice a hřebíček: Tato trojice skvěle ochrání vaše růže i Zdroj fotografie: Freepik
                   

S blížícími se mrazy se péče o růže stává nezbytnou. Soustředit se musíte především na správnou výživu a také na ochranu před škůdci, jak informuje web MagazínDoma. Nástup chladného počasí totiž neznamená konec péče o tyto křehké květiny, ale vyžaduje naopak strategická opatření, která zajistí jejich zdraví a odolnost během zimních měsíců.

Dejte pozor na škůdce

Škůdci se obvykle objevují pozdě na podzim a zejména roztoči se podle webu iReceptář rychle množí a způsobují značné škody. „Tento drobný hmyz se běžně usazuje na listech a spřádá jemné sítě. Přesto je lze odradit pomocí přírodních rostlinných výtažků. Já doporučuji například insekticidní mýdlo nebo olej,“ napsal nám do redakce Gabriel K. z Dubí. Alternativní metodou je postřik růží výtažky z česneku, hřebíčkového oleje, máty, rozmarýnu nebo skořice. Skořice v zahradě se mimochodem redakci Chalupáři-Zahrádkáři také skvěle osvědčila.

Tento postřik by se měl provádět v průběhu listopadu každých 14 dní. Účinnost těchto přírodních prostředků spočívá v jejich přirozených vlastnostech. Česnek je známý svým štiplavým aroma a obsahuje sirné sloučeniny, které účinně odpuzují škůdce. Hřebíčkový olej má zase silné antimikrobiální a insekticidní vlastnosti a skořice svou výraznou vůní a protiplísňovými vlastnostmi nejenže zahání hmyz, ale také zabraňuje houbovým onemocněním rostlin.

Čím zakrýt růže na zimu: Utrácet za krycí plachty není potřeba, perfektně poslouží odpad ze zahrady

Jak přírodní postřiky fungují

Použití těchto přírodních výtažků ve formě postřiku může kolem růží vytvořit ochranný štít, který odradí škůdce a ochrání je tak před možným poškozením. Je však nezbytné aplikovat tyto roztoky uvážlivě a vyvarovat se nadměrného používání, protože to by mohlo mít na rostliny negativní dopad. Mně se například povedlo růžím na jaře spálit listy, když jsem na postřik použila příliš koncentrovaný postřik z česneku. To nedoporučuji. Správný postup spočívá v naředění rostlinných výtažků ve vodě a následném rovnoměrném postřiku růžových keřů.

Růže pokvetou až do zimy, pomůže jim v tom hnojivo z ptačího trusu iZdroj fotografie: Pixabay
Aby byly vaše růže vždy zdravé a plné vitality, musíte jim dopřát tu správnou výživu a přírodní postřiky nejlépe z domácích zdrojů

Ten zajistí komplexní pokrytí listů a stonků. Klíčová je důslednost, takže pro dosažení optimálních výsledků je opravdu nezbytné dodržovat pravidelnou aplikaci každých čtrnáct dní. Kromě ochrany proti škůdcům navíc aplikace těchto výtažků pozitivně přispívá k celkové pohodě růží. Posilují přirozenou obranyschopnost rostlin, čímž zajišťují jejich silné a živé kvetení plné barev v nadcházejících ročních obdobích. A nezapomeňte ani na správně provedenou zimní ochranu, o které jsme na Chalupáři-Zahrádkáři také psali.

I na konci podzimu je vhodné udělat jednoduchý řez růží a také je zazimovat

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o růže?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články