Plíseň se v květináči už neobjeví, pomůže obyčejný česnek a skořice

Vyzkoušejte také tyto jednoduché způsoby, díky kterým se zbavíte plísně v květináčích jednou provždy. Pomůžou vám běžné suroviny z vaší kuchyně a zbytku domácnosti.

Proč se tvoří plíseň v květináči a jak se jí co nejrychleji zbavit i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud i vaši domácnost zdobí pokojové rostliny, pak byste měli vědět, jak se co nejsnadněji a nejúčinněji vypořádat s případnou plísní. Zvládnete to hravě sami i bez použití nebezpečných chemikálií nebo pomoci odborníků. Podle webu PrimaReceptář se vyplácí provést určité kroky, abyste rostlinu ochránili. Sami většinu těchto kroků provádíme a výsledky jsou vždy velmi příznivé.

Jak vyzrát na plíseň

Za výskyt plísně může nejčastěji příliš vysoká vlhkost, jak jsme psali již dříve v článku na Chalupáři-Zahrádkáři. Problémem však bývá i příliš častá nebo příliš vydatná zálivka, která kromě plísně nezřídka způsobuje i hnilobu kořenů. Abyste těmto problémům předešli, musíte pravidelně stav rostlin kontrolovat a reagovat na jejich momentální potřeby. A když už se plíseň přece jen objeví, začněte co nejdříve jednat.

Vyměňte půdu v květináči

Přestože se plíseň nachází jen na povrchu, ve skutečnosti je infikován všechen substrát v květináči. Ten vysypte a nahraďte čerstvou zeminou. Při té příležitosti nezapomeňte zkontrolovat a vyčistit drenážní otvory. Aby veškerá přebytečná voda mohla průběžně odtékat, vyplatí se na dno umístit vrstvu kamínků, které sníží riziko jejich zanesení a ucpání. K provzdušnění zeminy vám poslouží i písek smíchaný s použitým substrátem.

Jak odstranit plíseň v květináči s rostlinami iZdroj fotografie: Depositphotos

Upravte další zálivku

Než začnete napadenou rostlinu opět zalévat, nechte nejprve půdu v květináči zcela vyschnout. Veškerou přebytečnou vodu pravidelně vylévejte, abyste zamezili jejímu hromadění. Není dobré, když je dno květináče ponořené ve stojaté vodě. Pokud se plíseň objevila krátce po předešlém hnojení, v nadcházejícím období jej vynechte, protože i to může podle webu Dům&Zahrada způsobovat výskyt plísní.

Věnujte pozornost poškozeným částem rostlin

Pravidelně byste měli odstraňovat všechny nemocné, poškozené nebo mrtvé části rostlin, které zabírají místo a brání vývoji a růstu novým výhonkům. Nenechávejte je ani v květináči, protože znemožňují výměnu vzduchu u kořenů. Pravidelným prořezáváním navíc rostlinu provzdušníte a zlepšíte cirkulaci vzduchu i mezi nadzemními částmi. 

Prádlo bude zářivě bílé, dopomohou mu k tomu levné tabletky Aspirinu

Aspirin je lékem i pro rostliny: Odstraní plíseň z květináče, vyžene škůdce a podpoří růst

Jak se zbavit plísně v květináči

Kromě speciálních fungicidů velmi účinně proti plísní funguje česnek a skořice, jak jsme psali i v dřívějším článku na Chalupáři-Zahrádkáři. Pokud není plíseň příliš rozšířená, oloupejte česnek a jednotlivé stroužky zapíchněte do květináče. Po pár dnech nezbydou po plísní ani stopy. Podobně lze využít také tyčinky skořice nebo její prášek nasypat na substrát a jemně zapracovat pod povrch, jak potvrzuje i naše čtenářka Jana D. z Vlašimi: „Do květináče při prvních známkách plísní nasypu trochu skořice a za pár dní je pryč.“

Jak bojujete s plísní v květináči vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články