Jedna z nejčastějších zákeřných chorob postihujících jehličnany. Jakmile zpozorujete pokročilé příznaky, je již na záchranu pozdě

                   

Zjistěte, jaké jsou příznaky této houbovité choroby postihující jehličnany a jak s ní účinně bojovat. Existují různé přípravky na ochranu rostlin, které je vhodné v případě napadení touto chorobou používat. Phytophthora, způsobovaná houbami, je velice nebezpečná nemoc a má nepříjemné účinky viditelné na mnoha rostlinách.

Hniloba kořenů a krčků okrasných jehličnanů

Houbová onemocnění se vyskytují na zemědělských a okrasných rostlinách, zelenině, ovocných rostlinách, listnatých stromech i keřích. Existuje spousta druhů této nemoci. Phytophthora cactorum se projevuje na bylinách a dřevinách, jakou jsou například macešky nebo jabloně. Poddruh cinnamomi se vyskytuje u vřesů a na jehličnanech, jako jsou například cypřiše. Phythophthora plurivora pak napadá trvalky a listnaté i jehličnaté stromy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Cambivora je známá mezi lidmi, kteří se zabývají listnatými stromy a skalníky. Existuje ještě spousta dalších typů této choroby, z nichž každá napadá jiný druh rostlin. Týkat se to mimo jiné může také malin, brambor nebo brusinek. Problém mohou mít ale také rododendrony. Včasná diagnostika choroby je pochopitelně velice důležitá. Ideální však je pochopitelně nemocem předcházet. U jehličnanů je prevencí zachování půdních podmínek. Při výsadbě tedy dbejte na to, aby rostliny měly vhodná stanoviště.

V počátku není Phythophthora rozpoznatelná

Houbové choroby jsou z počátku jen obtížně identifikovatelné. Obvykle totiž nejprve napadají kořeny rostlin, a narušují tím příjem vody a minerálů. Toto se může týkat například tújí, smrků nebo dalších druhů. Proces pochopitelně probíhá v podzemí, proto neexistují žádné viditelné příznaky nad zemským povrchem. V okamžiku, kdy se choroba objeví i u nadzemní části rostliny, je už na záchranu prakticky pozdě. V tu chvíli už kořeny rostliny hnijí a sazenice hynou, žloutnou a schnou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Je třeba mít na paměti, že u různých typů této nemoci jsou různé příznaky. U trvalek se na listech, výhoncích a stoncích objevují vodnaté pruhy a rostliny pomalu žloutnou a chřadnou. Jak se tedy této chorobě vyhnout? Začněte tím, že se při koupi budete soustředit na to, aby kořeny rostlin nebyly zahnilé.

Myslete na to, že pokud jste měli na zahradě infikovanou rostlinu, na její místo nesmíte pět let vysadit novou. Okolní zeleň je vhodné postříkat speciálním přípravkem. Vhodné je také dekontaminovat substrát.

Okrasné jehličnany v zahradě potřebují vhodnou péči. Naučte se, jak je správně tvarovat a udržovat
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články