Jarní cibuloviny krásnější než kdy předtím: Narcisy vykvetou v plné kráse, stačí použít kompost

Druhy narcisů, které ještě nevykvetly, lze nyní pohnojit tím správným prostředkem, který maximalizuje velikost i barvu květů.

i Zdroj fotografie: DenesFeri / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Narcisy jsou krásné květiny, které mohou být ozdobou každé zahrady. Aby vás však potěšily svými květy, je důležité je správně hnojit, a to zejména na jaře. Uvedený postup lze aplikovat u všech druhů, které ještě nestihly vykvést. Uvidíte, že vás jejich krása opravdu potěší.

Obecná pravidla pro hnojení narcisů

Jarní hnojení narcisů by mělo začít ihned po objevení prvních listů. Je důležité jim zajistit správný poměr makro a mikroprvků. Důležitý je pro ně zejména dusík, fosfor a draslík. A totéž platí i pro další jarní cibuloviny.

Organická hnojiva pro narcisy

Organická hnojiva, jako je kompost a hnůj, mohou být vynikající volbou pro hnojení narcisů. Dodávají květinám potřebné stopové prvky a zlepšují strukturu půdy. Chcete-li je použít, rozmístěte je kolem květin ve vrstvě vysoké asi 2–3 centimetry a lehce promíchejte s horní vrstvou zeminy. Organické hnojivo je vhodné aplikovat na začátku jara, kdy se narcisy teprve probouzejí.

Popel pro výživu trávníku iZdroj fotografie: Depositphotos

Minerální hnojiva

Podpořit růst a kvetení narcisů vám však pomohou i komplexní minerální hnojiva, která obsahují dusík, fosfor a draslík. Aplikujte je podle doporučení výrobce – nejlépe na začátku jara, tedy ve chvíli, kdy narcisy začnou aktivně růst.

Pravidelné zavlažování je také důležité

Při jarním hnojení narcisů je důležité nezapomínat na pravidelnou zálivku. Účinnost asimilace živin květinami totiž závisí na dostatečné vlhkosti půdy. Narcisy mají rády vlhkou, ale dobře odvodněnou půdu. Snažte se je proto zalévat ráno nebo večer, abyste zabránili nadměrnému odpařování použité vody během dne. Zálivku ukončete teprve pár týdnů před předpokládaným vyjmutím cibulek ze země.

Jak a čím hnojit pozdní narcisy na jaře, aby nádherně vykvetly iZdroj fotografie: Pixabay

Správné mulčování poskytne narcisům ochranu

Mulč by měl být navršen kolem rostlin narcisů, ale nesmí je přímo zasypat, protože by mohlo dojít k hnilobě. Vrstva mulče by také měla být dostatečně vysoká, aby účinně zadržovala vlhkost a chránila kořeny před vysycháním. Obvykle se doporučuje mulčovat bazální zónu narcisů vrstvou o tloušťce asi 5 cm.

Pro mulčování půdy lze použít různé materiály. Vhodné jsou především organické materiály, jako je tráva, spadané listí, kůra stromů nebo sláma. Tyto materiály nejenže udržují vlhkost v půdě, ale také ji postupně obohacují živinami, což je pro narcisy velmi prospěšné. Vhodným časem pro mulčování půdy je obvykle konec zimy nebo na začátek jara, kdy se začínají probouzet k životu. Vrstvu mulče je vhodné doplňovat po celé vegetační období.

Jak na výsadbu jarních cibulovin do nádob?

Jak se o své narcisy staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články