Rychlá cesta za bohatší a lépe vybarvená květenství narcisů a tulipánů

I když už tulipány a narcisy začínají rašit, neznamená to, že péče o ně není potřeba. Naopak, přihnojování je teď nejdůležitější

Čím na jaře pohnojit tulipány, aby bohatě kvetly a zbarvily se i Zdroj fotografie: Elekes Andor / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jaro je obdobím, kdy začínají tulipány a narcisy kvést. Aby to však dokázaly v plné síle, je důležité zajistit jim tu správnou výživu. Dvě nejčastěji používaná hnojiva pro tulipány a narcisy jsou dusičnan draselný a superfosfát. Je však třeba je aplikovat správně. Dusičnan draselný je dusíkaté hnojivo, které pomáhá podporovat tvorbu květů a zlepšuje celkovou kondici rostlin. Superfosfát je pak fosforečné hnojivo, které pomáhá podporovat kořenový růst a zlepšuje schopnost rostliny absorbovat živiny.

Jak na jarní hnojení cibulovin

Pro hnojení tulipánů a narcisů je ideální používat dusičnan draselný a superfosfát v poměru 1:2. Můžete si vybrat z granulovaných nebo tekutých forem hnojiv, která jsou snadno dostupná v zahradnických centrech. Ideální čas na hnojení těchto rostlin je v době, kdy začínají rašit. To znamená, že hnojivo by se mělo aplikovat na začátku jara (období se pak liší podle pěstovaných druhů – například botanické tulipány totiž obvykle vykvétají dříve než ty klasické).

Použijte správné množství hnojiva

Při hnojení tulipánů a narcisů je důležité použít správné množství hnojiva. Doporučené množství hnojiva je přibližně 50 gramů dusičnanu draselného a 100 gramů superfosfátu na 1 metr čtvereční záhonu. Hnojivo rozprostřete kolem rostlin tak, aby se rovnoměrně dostalo do půdy a mohlo být absorbováno kořeny. V ideálním případě ho lehce zapracujte nebo alespoň překryjte tenkou vrstvou nového substrátu.

První jarní hnojení tulipánů a narcisů je velmi důležité iZdroj fotografie: Depositphotos

Po aplikaci hnojiva je důležité rostliny pravidelně zalévat. Myslete na to, že tulipány, narcisy a další jarní cibuloviny potřebují pro růst a kvetení dostatek vlhkosti, takže je třeba je čas od času zalít (a to zejména v období sucha). Také sledujte růst rostlin a případně aplikujte další dávku hnojiva, pokud to bude potřeba. Nemůžete tulipány pěstovat venku? Pak vyzkoušejte jejich domácí pěstování.

Péče po odkvětu je také důležitá

Po odkvětu tulipánů a narcisů na tyto rostliny mnoho lidí jednoduše zapomene. Nicméně, pokud se o tyto rostliny správně postaráte, mohou kvést příští rok ještě vydatněji. A jak na to? Po odkvětu především nikdy neodřezávejte listy příliš brzy. Listy jsou pro rostlinu důležité, protože v nich probíhá fotosyntéza a přeměna slunečního světla na energii.

První jarní hnojení tulipánů a narcisů je velmi důležité iZdroj fotografie: Depositphotos

Doporučuje se počkat, až listy zcela uschnou a teprve potom je odstřihnout. Pokud pěstujete cibuloviny přímo v trávníku, pak se snažte co nejvíce oddálit jeho sekání nebo je jednoduše objeďte i za cenu dočasného zhoršení zahradní estetiky. Vyplatí se to. Ale přímo v trávníku lze pěstovat i jiné druhy květin, například půvabné denivky alias falešné lilie.

Nepřestávejte ani se zálivkou

I po odkvětu musíte nadále narcisy a tulipány zalévat, a to zejména v období sucha. Nicméně zbytečně přelévat také není dobré, protože přemokřená půda může způsobit hnilobu kořenů. Přistupujte tedy k celému procesu střídmě – to je ta nejlepší rada.

Jak se o jarní cibuloviny staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články