Lilie (Lilium) patří mezi nefalšované královny květin. Aby si však svou krásu zachovaly, je pro ně nezbytné správné a včasné hnojení. Ideálně by se měly hnojit alespoň třikrát ročně: na jaře, tedy na samém začátku vegetačního období, poté v létě během květu, a nakonec ještě jednou na podzim před přípravou na zimu (bez ohledu na to, zda hodláte vyjímat jejich cibulky ze země či ne).
Jak hnojit lilie v létě
To nejdůležitější hnojení je právě to prostřední – tedy to, aplikované v období květu, protože tehdy lilie potřebují extra sílu, aby plně nakvetly a svou krásu si udržely – a to bez ohledu na počasí, které venku panuje. Skvěle se jim zavděčíte, pokud je vyživíte droždím, jódem a manganistanem draselným. Smíchejte je v tomto poměru:
- půl lžičky čerstvého droždí (1 lžička cukru),
- 2 gramy manganistanu draselného,
- 10 kapek jódu
- a 5 litrů vody.
Vodu a droždí smíchejte a nechte přes noc odstát. Poté přidejte do roztoku i další ingredience. Poté lilie pohnojte, a to nejlépe během květu, hnojivo však vždy aplikujte na vlhkou půdu, jinak hrozí poškození citlivých kořenů. Agresivní složky v hnojivu by je totiž mohly popálit. Vlhká půda navíc zajistí hlubší pronikání živin.
Pomůže i rašelinový výluh
Lilie mají rády i trochu kyselejší prostředí, pokud tedy máte doma výluh z rašeliny, můžete si celý recept upravit právě jeho prostřednictvím. A jak na to? Nejdříve nařeďte rašelinový výluh v poměru 1:10 a přidejte k němu droždí a cukr. Poté v půl litru teplé vody zřeďte manganistan draselný, dokud se úplně nerozpustí. Nalijte do kbelíku s droždím a promíchejte.
Dále přidejte jód a promíchejte. Nechte přes noc odstát. Poté sceďte a pomocí rozprašovače aplikujte získané hnojivo přímo na listy lilií. Ovšem ujistěte se, že nedopadá na květy, a že každá květina dostala štědrou dávku této směsi. Pokud chcete tento roztok použít jako zálivku, pak budete muset nejprve navlhčit půdu čistou vodou, stejně jako v předchozím případě.
Jaké okrasné rostliny letos na zahradě pěstujete?